Szenvedsz a melegtől? Úgy érzed még plusz egy fokot nem bírnál el elviselni, pedig a lakás hőmérőjében a csík kitartóan tör a magasba? Klíma vásárláson töröd a fejed? Mielőtt rohannál vásárolni egy légkondit olvasd el az általunk gyűjtött tudnivalókat!
A légkondicionáló kínálat hatalmas, a tudnivaló tengernyi, a beszerelő szaki kevés és elfoglalt, az időjárás kibírhatatlan tud lenni, a türelem meg egyre fogy...Ismerős? Azt nem ígérem meg, hogy elintézem neked már holnapra az egész ügyet, de szívesen körbevezetlek az alapvető tudnivalók körében és néhány infóval szívesen támogatom a légkondi beszerző körutadat. Ebben a cikkben most az inverteres split (külső és belső egységből álló) háztartási használatra szánt klímákra térünk csak ki és ezekkel kapcsolatban segítünk.
Melyik légkondit válasszam?
Hát igen, nem egyszerű a döntés, hatalmas a választék. Bár tudom, hogy nagyon örülnél ha ide leírnék egy konkrét klímát, hogy ez a tuti, csak ezt vedd meg, de az az igazság, hogy mindenkinek más lehet a legjobb, mert mások az igényei és a lakás adottságai. Általánosságban azonban adnék pár tippet, amivel könnyebben tudsz döntést hozni.
- Nem biztos, hogy az a márka szuper klímákban, aki szuper TV-t, hűtőt vagy telefont gyárt, (vannak kimondottan légkondira specializálódott cégek is). Az ár növekedése sajnos nem feltétlen garancia a minőségre, inkább érdeklődj utána és olvass róla véleményeket. A teljesség igénye nélkül itt van néhány légkondival foglalkozó márka: Hisense, Fisher, Fujitsu, Midea, Mitsubishi, Daikin, Gree, Polar stb. Létezik magyar, kínai, német, japán stb. gyártmány is, tényleg megszámlálhatatlan klíma létezik.
- Az ár is mindig előtérbe kerül és bizony érdemes róla írni egy fél mondatot. A legalapabb légkondik is 100000-150000 Ft körül mozognak, 180000-350000 között már jó eséllyel lehet legtöbb igényt kielégítő, megbízható gépeket kifogni, de extra körülményekhez és elváráshoz igazodva egy millió forint felett is lehet klímák között keresgélni. Az ár esetén ne felejtsd el a beszerelési költségeket, amik nagyjából 50000-70000 Ft között mozognak és az egészséged érdekében éves tisztítást is igényelni kell a szakiktól kb. 10000-15000 Ft-ért. (Ezek tájékoztató információk voltak, rengeteg mindentől függnek, csak azért írtam le, hogy legyen egy irányár a fejedben.)
- Szinte minden klíma tud hűteni és fűteni is. Amennyiben téged az első fele igazgat, akkor a SEER számot keresd a műszaki leírásban, minél magasabb a szám annál kisebb a légkondi fogyasztása (tehát jobb neked). Ha a fűtés is érdekel, akkor feltétlen győződj meg róla a fogyasztáson túl, hogy milyen alacsony, kinti hőmérséklet mellett használható a kültéri egység.
- A garanciában például hatalmas eltérések vannak létezik az egy évet tartó típus, de a piacon könnyen belefuthatsz 10 év teljeskörű garanciát kínáló márkákba is. Vannak márkák, akik egy internetes honlapon történő regisztrálás után +2 év garit is dobnak az alapra, érdemes utánajárni ennek a lehetőségnek.
- Mennyire szeretnél extrákat? Legyen extra csendes? Jegyezze meg a beállításokat? Létezik wifis légkondit, amit hazaérkezés előtt is vagy távozás után is irányíthatsz, ezt egyes modellek "ingyen" biztosítják az eredeti vételárban, míg más típusok 4000 Ft-ért vagy 15000 Ft-ért bővítik vele kérésre az alap modelleket. A follow me technika például azt biztosítja, hogy a távirányító segítségével méri a szobahőmérsékletet, ami így jóval pontosabb mintha a beltéri végezné a munkát. Az oldalirányú légterelés is egy jó dolog, amit manuálisan vagy gépileg érhetsz el bizonyos márkáknál. Létezik egy külsőre több belsőt csatlakoztatható légkondi típus itt, itt azonban fontos megegyezni, hogy ezekre kell a több belső egység, nem pedig opcionális.
- Engem például bevonzottak az ilyen-olyan légszűrős, levegőtisztítós technikákkal, de ahány szakit megkérdeztem mind azt mondta, hogy akkora jelentőség nincs, mert minimális a filterméret a gépekben, amit ráadásul sokszor cserélni kell, ráadásul az ár-érték aránya nem a legjobb, ha csak 12 hónapból 2 hónapban használom a gépet. Talán igazuk van? Hm.
+1 tipp: Árilag annyira kicsi a különbség a 2,5 kW-os és a 3,5 kW-os termékek ára között egy azon típuson belül is, hogy ár-érték arányban érdemesebb a utóbbit választani a jobb teljesítmény érdekében. Persze ez azoknak fontos,akik a két típus között vacillálnak (átlagos panellakás méretet és körülményeket véve alapul jó eséllyel rád is igaz).
Most, hogy körvonalazódik benned, hogy nagyjából milyen légkondit szeretnél haladjunk tovább a folyamatban.
Használd ki a helyszíni felmérés előnyeit!
A legtöbb cég/szaki szívesen kimegy a lakásodra és egy ingyenesen helyszíni felmérés keretében megnézni, hogy pontosan milyen szerelési nehézségekre számíthat, mennyi csőre lesz szüksége, és tanáccsal is szolgál, hogy milyen típusú klímát javasolna és hová lenne érdemes telepíteni a beltéri egységet végül egy írásbeli ajánlatot is küld neked, ami a teljes költségeket tartalmazza tételesen lebontva és elmondja, hogy mikorra tudná vállalni a munkát. Ha már ugyis nálad jár a beszerelő szakember, akkor azt is vitassátok meg, hogy az éves légkondi karbantartás/tisztítás kört is vállalja-e és mennyiért.
Tudnod kell, hogy a helyszíni felmérés nem kötelez téged vásárlásra vagy szolgáltatás igénybevételére! Én azt tanácsolom, hogy keress egy szimpatikus céget, akire szívesen rábíznád a munkát és amennyiben náluk is van ingyenes helyszíni felmérés, akkor mielőtt bármire költenél egy fillért is foglalj egy időpontot helyszíni felmérésére!
+ 1, Infó: Egy panellakás nappalijában a szakik inkább a kanapé fölötti és ablakhoz közeli, felső szobasarkot javasolják a belső egység telepítésére, ami furcsa lehet, mert laikusként az ember hajlamos inkább a TV fölötti falat becélozni.
+ 2, Infó: A beszerelő szaki is elfogja mondani, de azért számíts rá, hogy a homlokzatra engedélyköteles a kültéri egység kihelyezése, bár a gyakorlatba legtöbbször csak akkor történik meg, ha utcafronti falra kerül vagy műemlékvédelmi az épület, pedig tekintélyes bírság szabható ki, ha nincs rendben a dolog.
+ 3, Infó: A lecsöpögő kondenzvíz elvezetéséről és gyűjtéséről neked kell gondoskodnod, és ha a járdára csöpög tuti, hogy előbb utóbb valakivel bajuszt fogsz akasztani és előre szólok, hogy a másiknak lesz igaza...
Bírni fogja az elektromos hálózatod?
A sok információ között gyakran elveszik ez a fontos kérdés pedig könnyen borsot törhet az orrod alá, ha nem gondolsz rá. A régebbi panellakásoknál különösen nagy odafigyelést igényel, mert előfordulhat, hogy nem fog menni a dolog a mostani rendszeren. Lehet, hogy pont a légkondinál telik be az a bizonyos pohár szóval beszéld meg a klímás szakival:
- hogy mikor volt utoljára felújítva az elektromos hálózat (ha fel volt)
- szokott-e gond lenni vele
- mond el neki, hogy az adott hálózatra még milyen rendszerek vannak csatlakoztatva
Most, hogy a szakival mindent alaposan átbeszéltetek lassan el kellene dönteni, hogy pontosan melyik klíma legyen és ki szerelje be.
Egy helyről a gépet és a beszerelést?
Csábító a gondolat, hogy a lehető legkisebb rohangálással és idő elvesztegetéssel egy helyről vegyél gépet és velük szereltesd be? Hát igen nem jársz rossz úton, mert így egy esetlegesen felmerülő probléma esetén nem lehet egymásra mutogatni, hogy a klímát eladó bolt vagy a szerelő-e a ludas, oldják meg ők, továbbá elképzelhető, hogy adnak kedvezményt, ha egy tőlük vásárolt gépet kell beszerelniük. Viszont sajnos mi több olyan cégbe is beleszaladtunk már, aki nem kedvezményt ad, hanem egyszerűen annyira sok a meló, hogy mazsolázgatnak a kedvük szerint, így ha nem tőlük veszed a gépet, nem vállalják "csak" a beszerelést. Persze indokok mindig vannak pl. ő tudja melyik gép megbízható, ő vállalja hogy időben megjön a légkondi, így nem fog csúszni a beszerelés stb. Tagadhatatlan előny azonban, hogy a légkondihoz szükséges kötelező tanúsítvány nyügét szépen leveszik a válladról, ha egy kézben fut a dolog, ha azonban mindent máshonnan szeretnél, akkor viszont olvass utána a tudnivalóknak!
Azért én bogarat ültetnék a füledbe, mert előfordulhat, hogy több tízezer forint árkülönbséget tapasztalhatsz a légkondicionálók esetében és talán megéri máshonnan megvenni és keresni egy nyitottabb szakit. Rád bízom, hogy melyik opció tetszik jobban.
Tudod, hogy melyik gépet, honnan veszed majd meg és azt is tudod, hogy kivel akarod beszereltetni. Még ne dőlj hátra fixre egyeztess le mindent!
Ne halogasd túl sokáig!
Városonként van némi eltérés, de többségében a szakik már csak egy hónap múlvára tudnak új beszerelési időpontot adni, annyira tele vannak megrendeléssel, hogy nem tudnak többet vállalni. Persze készségesen felajánlják általában, hogy ősszel kisebb a tumultus, hátha pont te leszel az, aki rábólint. Utóbbinak megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Előnye, hogy szeptembertől már te válogathatsz a szakik között és ha tetszik hétköznap késő délután vagy hétvégén is kimennek, (talán kedvezményt is adnak a beszerelés költségeiből) hátránya viszont, hogy jó eséllyel nem fogod sokszor beindítani a légkondit közel fél évig, így az esetleges problémák meglepetésszerűen fognak kijönni a nyár elején, amikor megint tömeges rohamozás lesz, ráadásul a klíma garanciád is a "semmire" fog ketyegni.
A nyár forrósága kínozza az embereket, így akik az elmúlt években még kitartottak, hogy nekik bizony nem kell légkondi, már kezdik feladni az elveiket némi kellemesen hűvös felüdülésért cserébe és nincs ezzel semmi gond. A légkondi manapság már nem számít úri huncutságnak, inkább a szükséges háztartásban található elektronikai cikkek kategóriába kezd átcsúszni. Remélem hasznosnak találtad a cikket, olvastál olyan dologról, amik eddig nem jutottak eszedbe és közelebb kerültél a megoldáshoz!
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!