"Segítség bagózik a felettem lakó én meg miatta tartok hamutálat az erkélyemen!" Ez is lehetne a mostani eset nyitómondata...
Az erkély sokféle tevékenységre alkalmas és klassz dolog, de van, hogy a feletted lakó miatt, nem tudod komfortosan használni a sajátodat, ami igencsak bosszantó.
Egyik medveolvasónk írt nekünk egy szomorú levelet, arról, hogyan hamuzza tönkre az életüket a felettük lakó. Természetesen a személyazonossága védelme érdekében a valós nevét, illetve a lakhelyének beazonosításához segítő adatokat nem közöljük. A levélének részletét alább láthatod:
Kedves Házmestermedve!
... kaptunk műfüvet ajándékba, megcsináltuk szépre, jóra az erélyt, így nagyon szeretnek a gyerekek kint játszani, a füstöt már majdnem megszoktuk. Ami viszont a gondom, hogy a felettünk lakó lehamuzza a cigarettáját. Sajnos rendszeres, hogy a lehulló hamu konkrétan egyben megáll a műfüvön, ami eddig nem is volt látható, de most egyenesen bosszantó, hogy kihamuzik. Hozzá kell tenni, hogy van egy kis kilógó tető csinálva. A közös képviselő annyit mondott, hogy mivel önkormányzati lakás, így nekik tudja továbbítani a panaszt, amennyiben sikerül fotót készíteni. De hát, hogyan fotózzam le? Ennyi erővel én is oda hamuzhatok és lefotózhatom...Félek tőle, hogy ha szépen is megkérem, hogy ne hamuzzon le, akkor másnap csikkek lesznek a szép műfüvön.
Mit tegyek? Tűrjek vagy merjek szólni? Félek, hogy reggelre meghúzzák a kocsinkat vagy leöntenek valamit az erkélyre.
Előre is köszönöm a tanácsot, de már azért is hálás vagyok, hogy elolvastátok!
Üdvözlettel, Klári"
Számos ellentét merülhet fel a szomszédokkal kapcsolatban, ha erkélyről van szó, de panaszokat toronymagasan a cigiző vs. nem dohányzó viták vezetik, most is épp egy ilyen esetről van szó, szerencsére vannak lehetőségek a megoldásra.
Kezd kedvesen!
Sok ember szemléli az életet kizárólag az önnön szemszögéből. Elképzelhető, hogy a fenti erkélyszomszéd bele sem gondol, hogy amíg a napi stresszét próbálja meg leküzdeni néhány szál cigi elszívásával, valakit a közvetlen közelében éppen ezzel idegesít fel.
Könnyen lehet, hogy egy udvariasan megfogalmazott személyes tájékoztatás rádöbbenti, hogy "hoppá tényleg, eddig eszembe se jutott, hogy az a picike hamu a cigaretta végéről másnak komoly gondot okoz."
Ezt a beszélgetést érdemes akkor megejteni, amikor te is nyugodt vagy és a szomszéd sem épp a válóper értesítőjét gyűri össze a postaládáknál, szóval bölcsen az időzítéssel!
A meglepetés ereje!
Ha hasonló cipőben jársz, mint Klári akkor próbáld meg kimaxolni a cukiságot! Valóban nehéz egy olyan emberrel jópofizni, aki borsot tör az orrod alá, de egy váratlanul kedves gesztus lendíthet az ügyeden. Példának okáért ajándékozd meg egy erkélyre felfüggeszthető, csinos hamutállal! A megfelelő körítéssel elérheted a célod, de sajnos ha egy igazi trollal (na jó, olyanok nem léteznek, de érted mire gondolok) van dolgod, akkor könnyen lehet, hogy kiröhög és bevágja a kukába az ajándékod.
De megéri az a pár száz forint a próbálkozást, ami sok további évet felhőtlenné tesz a számodra nem?
Ha nem sikerült a fenti módokon orvosolni a problémát, akkor érdemes bevonni egy harmadik felet.
Béketeremtő közös képviselő
A következő lépcsőfok, hogy a közös képviselődet keresed fel, hogy mint egy semleges fél beszéljen a szóban forgó emberkével. Az olvasói levélből kiderül, hogy Klári is kért segítséget a sajátjától. Bevallom kicsit értetlenül állok magam is azon kérés fölött, hogy csak akkor lépne a kolléga, hogyha sikerül lencsevégre kapni a "bűntényt". Anélkül, hogy pálcát törnénk bárki felett, részemről fontosnak tartom, hogy a közös képviselőhöz bátran forduljanak a panaszaikkal a társasházban élők és ő a legjobb tudása szerint segítsen orvosolni a problémát és elsimítani az esetleges konfliktusokat.
Jegyző, mint az utolsó mentsvár
Ha még mindig fennáll a probléma és a hamueső továbbra is szakadatlanul szállingózik az erkélyre, akkor érdemes jegyzőhöz fordulni és birtokvédelmet kérni, mert nem tudja az illető a saját erkélyét használni. A birtokvédelmi kérést az SZMSZ (Szervezeti és Működési Szabályzat) dohányzásról szóló pontjaira hivatkozva is lehet kérni a jegyzőtől.
Klári esetében valószínű, hogy átteszik másik kerület jegyzőjéhez, mert az Önkormányzati lakás miatt összeférhetetlenség van. Az SZMSZ a Közhasznú Társaság (önkormányzat) készséggel átadja majd Klárinak.
Reméljük medveolvasónk erkélyén gyülekező hamukupacok megszűnnek és a dohányzó szomszédból adódó problémákkal együtt hamarosan eltűnnek.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!