A mai világban virágzik az albérlet piac, sokan akarnak kiadni és még többen kivenni. Sajnos ahol nagy tömeg, hiába minden igyekezet, megjelennek az átverők, azok akik a másik embert átverve akarnak haszonra szert tenni. Az albérlet kiadás és bérlés sajnos ideális táptalaj az átverésekhez könnyű minden szépet és jót állítani egy-egy lakásról, és nehéz kiszúrni a rossz szándékú egyéneket, de most olyan praktikák következnek, amik ebben nyújtanak segítséget.
Nem véletlen, hogy egyre többen írtok nekem és kértek arra, hogy legyen cikk a leggyakoribb albérletes csapdák elkerüléséről. Kérésetek számomra parancs, így hát itt vagyok az első adag medvesegítséggel!
Miből származnak a leggyakoribb problémák az albérlő és tulajdonos között?
- szándékos átverések (minél gyorsabban, minél több pénzt akar, nem feltétlen tiszteségesen)
- félreértések (ezért érdemes mindent többször megbeszélni)
- kommunikációs hiányosságok (például, hogy egyáltalán nem beszéltek adott dolgokról, mert azt gondolja valamelyik fél, hogy “az úgyis egyértelmű” - nem, nem az)
A közös ismerősök ereje - Tudj meg mindent az albérlet tulajdonosáról!
Nem is kell jobb információforrás a lakás tulajdonosáról, mint egy közös ismerős kettőtök között. A facebook ilyen szempontból fantasztikus, néhány kattintás alatt kilistázza, hogy kinél tudsz érdeklődni. Bizony megér egy telefont, hogy mondja már el, mit tud, mennyire ismeri az adott személyt. Minél több helyről tudod leinformálni, annál biztosabb, hogy nem lesz gond.
Ne higgy el mindent! Kérdezd meg a lakókat!
Amikor mész megnézni a lakást és nem jó a lift, biztos lehetsz benne, hogy az a mondat el fog hangzani, hogy "Ilyen szinte soha nem fordul elő és holnap jönnek megszerelni". Ha igaz, akkor nagy pechje van a lakás kiadójának, de legtöbbször ezek a mondatok nem fedik a valóságot.
Az a legjobb, ha ilyenkor "véletlenül" összefutsz egy házban lakóval és érdeklődsz a liftről. Abban az esetben, ha ő azt állítja, hogy már fél éve rossz a lift, érdemes elgondolkodnod, hogy vajon mi mindenben szépített még a bérbeadód.
Fordulj nagy múltú közvetítőhöz!
Nincs olyan módszer, ami 100%-os garanciát nyújt a csalók ellen, de ha egy öreg róka medve kategóriás ingatlanközvetítő irodához fordulsz, jobb esélyed van arra, hogy ők már kirostálták a simliseket. Ennek az a hátránya, hogy az ingatlanokat legtöbbször drágábban kínálják a bérlőknek, mert bele kellett kalkulálni a közvetítő járandóságait is. Fontos, hogy az ingatlanközvetítőket is faggasd ki, mert nem mindegyik vállal felelősséget a kiadó disznóságaiért.
Alaposan nézz körül a lakásban, ahová beköltöznél!
Sokan zavarban vannak, ha meg kell tekinteni egy ingatlant és toporognak a bejárati ajtóban, hogy onnan is milyen jól látnak. Egy fenét! Onnan soha nem fogsz kiszúrni semmit, vagy ha igen, az csak égbekiáltó hiba lehet.
Tessék alaposan körbejárni, és megnézni, megfogni, kipróbálni, amit csak lehet! Nyisd ki a csapot, hogy jön-e belőle víz, fogd meg a radiátort (fűtési időszakban) hogy meleg-e?! A tűzhelyen a gázrózsákat is ki tudod próbálni, amivel a gázszolgáltatást és a tűzhely működését is tudod ellenőrizni. A hűtőszekrénybe is bekukkanthatsz, hogy hideg-e, mennyire tiszta, el van-e törve a fagyasztófiók fogantyúja, amit esetleg a későbbiekben megpróbálnak majd rád kenni.
Nem azt mondom, hogy jó eséllyel csontvázat fogsz találni a szó szoros értelmében a szekrényben, de ha az erkélyen sok a toll és a madár ürülék, akkor a galambok nagy valószínűséggel már odaszoktak, és neked majd kilakoltatni őket.
Olvasd el a házirendet!
Bár a legtöbb paneltömbben még az első lakók beköltözésekor kialakított házirend van érvényben - ahol nemcsak a nyelvezet, de a benne foglaltak is rég elavultak -, azért érdemes elolvasni. Érhetnek komoly meglepetések is, ha alaposan áttanulmányozod. Hallottam már olyat, hogy egy lakóközösség erősen korlátozta a hétköznapi mosást, a hétvégit pedig egyenes megtiltotta. Az ilyen jellegű megkötésekről gyakran elfelejtenek időben szólni a lakás tulajdonosai, pedig fontosak.
Ha te is szeretnél egy szépen berendezett erkélyt, akkor inspirálódj korábbi írásunkból.
A régi lakó igazi kincs
Ha még benne vannak a kecóban a régi bérlő az kész főnyeremény. Biztos lesz rá alkalom, hogy a körbevezetés alatt vagy utána válthass pár szót a korábbi lakóval úgy, hogy a bérbeadó nem hallgatózik. Kérdezd meg, hogy meddig lakott ott, miért megy el, mire figyelj, mi a véleménye a kiadóról stb.
Persze ha nagyon mocskolódna akkor az ő történetét is érdemes legalább kettővel osztani, mert a verbális sárdobálást sokszor azok csinálják, akik az igazi bűnösök. Minden esetre hátrányod biztosan nem származhat egy kis kérdezősködésből.
A kaució átadásáról papírt kell írni
Amikor átadod a kért kauciót, azt extra körültekintéssel tedd. Számoljátok át az összeget legalább kétszer egymás előtt és írjatok róla papírt. Ügyvéd tud pontos tanácsot adni, hogy milyen formai követelmények szükségesek az érvényességéhez.
Az alap dolgok a két tanú aláírása alatta nyomtatott név, lakcím és személyigazolvány szám gondolom azért nem jelent újdonságot. A pontos összeg és hogy mikor, miért és ki kinek adta át feltétlen szerepeljen.
Csak a tulajdonostól szabad albérletet kivenni
Hányszor hallani olyan eseteket, amikor a bérlő kiadta a lakást másoknak. Nem is értem hogyan történhet ez meg. Amikor komolyra fordul a dolog és beértek a célegyenesbe, hogy bizony pont azt a lakást akarod kivenni, kérd el a tulajdoni lapot vagy legalább a lakás adás-vételi szerződését. A személyigazolvány úgyis kelleni fog a bérleti szerződéshez, akkor majd az is lecsekkolhatod.
Ha nem az a személy akarja kiadni neked a lakást, mint aki a tulajdonos, akkor inkább hagyd az egészet. Bár létezik olyan, hogy a tulaj külföldön van és a mamája hirdeti a lakást, de ez azért ritka.
Beszélj az összes tulajdonossal, lehetőleg személyesen
A korábbi ponthoz szorosan kapcsolódik, hogy a lakás összes tulajdonosával beszélj személyesen. Kiderülhet, hogy a tulajdonos egyik vagy másik tagja nem is tud arról, hogy a lakást meghirdették albérletnek. Csúnya ügyek lehetnek ebből, jobb elkerülni az ilyesmit. Telefonon is beszélhetsz a többi tulajdonossal, de én csak akkor lennék nyugodt ha biztosan tudnám, hogy a megfelelő személlyel tárgyalok.
Legyen nagyon részletes az albérleti szerződésetek
Az vitán felül áll, hogy muszáj albérleti szerződést kötni, ez a bérbeadónak és bérbe vevőnek is az érdeke. Mindkettőtöket véd, és kiküszöbölitek a szó elszáll tényezőt. Az alábbi pontokat alaposan beszéljétek át a tulajdonossal, és rögzítsétek írásban a megállapodásotokat:
- szükséged van-e, és ha igen, kérhetsz-e erre a lakcímre ideiglenes lakcímet
- milyen költségeket kell majd fizetned és mire, különös tekintettel a közös költségre és a benne foglaltakra pl. panelprogram törlesztő részlete
- gyerek, kutya jöhet-e és milyen feltételekkel
- meddig és milyen formában (ha utalás akkor a bankszámla számot is rögzítsétek) kell fizetni a költségeket és a bérleti díjat
- dohányzásra, bulikra, ismerősök ott alvására külön térjetek ki
- marad-e kulcs a főbérlőnél vagy nem, mikor használhatja
- mikor, milyen gyakran és hogyan jöhet a lakás kiadója ellenőrizni a lakást
- fixáljátok le, hogy mikortól és milyen mértékben emelheti a lakás bérleti díját a tulaj (nehogy egy hét múlva meglepetés érjen)
- mennyivel előbb kell szólni, és milyen formában ha megszűnik a bérleti viszony köztetek
Számla ott és azonnal
Többek között a lakhatási támogatáshoz fontos, hogy számlát kapj a bérleti díjról. Amint kiadod az első lakbért a kezedből, azonnal követeld a számlát is, ott helyben. Ne fogadd el azt a kifogást, hogy most otthon felejtette a számlatömböt és később majd áthozza vagy bedobja a postaládába.
Előfordulhat, hogy nincs is számlatömbje, de te csak számlával voltál hajlandó kivenni a lakást így azt kamuzta, hogy ő tud adni. Komoly összegtől eshetsz el, ha erre nem figyelj az ügyintézésről és újabb albérlet felkutatásról nem is beszélve.
Egyik oldalon sincs teljes biztonságban az ember, mert a kiadók és bérlők között is akadnak nyerészkedő és a másokon átgázoló típusú embernek szép számmal. Most a bérlőknek írtam ötleteket, hogy hogyan tudják megvédeni magukat, de majd jelentkezem a másik oldallal is, mert a bérbeadókra is ráfér egy-egy jó tanács.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!