Múltkori szeméttároló szomszédos cikkünkre írt Alojzia (igen, megváltoztattam a nevét és nem tudom miért pont erre), akinek a szomszédja nem az, akire az ember felnézne. Segítséget kért és a medve fülei ezt meg is hallották. Megírtam ide is, hogy mit válaszolt neki.
Sziasztok,
rossz szomszédból sajnos nekem is kijutott. Adott egy régi, körfolyosós épület. Lakik ott egy fiatal, két gyermekes házaspár, akik nagyon szeretnek egymással a nap bármely szakaszában kiabálni, persze az ablak folyton nyitva vagy a kiabálás a lépcsőházban/folyosón folyik. A csajszi a múltkor szétverte az utcán a csávó kocsiját! A csaj rengeteget mos, a függőfolyosóra is szeret teregetni (nem férek el mellette). De, lévén, hogy a legfelsőn lakunk, a lépcsőnél van egy kis hely, oda is nagyon szeret teregetni, nem viccelek, néha 4 db szárító van tele, és egyéb dolgokat is szeretnek ott tárolni. Én pedig a kis biciklimet szintén ennél a kis beugrónál tároltam. Kaptam is üzenetet (szép magyar helyesírással), hogy vigyem el onnan (nyilván nem fért volna oda a 7. szárító). Nem vittem. Erre egyik reggelre kilyukasztotta a kerekeimet (első felindulásból szívem szerint szétvagdostam volna ollóval a ruháikat).
Szólni nem merek neki, mert azok után hogy a saját kocsijukat szétveri, mit csinálna még velem?! Egyik éjszaka szintén ment a műsor, valaki kiszólt nekik, hogy fejezzék be, természetesen visszaszólt, talán még meg is fenyegette, hogy betakarja.
Mivel önkormányzati lakásban laknak, feltételezem, hogy ki lehet őket valahogy lakoltatni. Tudjátok, hogy ennek mi a módja? Koszosak, egy csomó cuccuk van a folyosón, hangosak. A csaj tényleg nem normális, én egyedül lakom itt, lány vagyok, nem merek nekik szólni. Szóltam a közös képviselőnek is (jeleztem hogy a biciklin okozott káromat is térítse meg a társasház), de ha ő rövid időn belül nem intézkedik, én szívesen teszek azért, hogy elköltözzenek innét. A folyosón most épp "csak" ennyi cucc van kint, (címlapkép lett a mellékelt fotókból -medve) a beugróban pedig csak egy szárító, plusz a többi állandó elem, amivel nem is lenne bajom, ha nem gondolná úgy, hogy az csak az övé az a rész.
Hogy rakathatom őket ki innen?
Az általad átélt eset sajnos nem egyedi,
sokan küzdenek hasonló problémával. A napi fáradalmaktól hazatérve mindannyian szeretnénk otthonainkban kipihenni magunkat és feltöltődni a következő megpróbáltatások előtt, azonban az együttélés szabályait nem mindenki értelmezi egyformán.
Többféle megoldás létezik, azonban egyik sem működik anélkül, hogy Te tevékenyen részt vegyél benne. Na és itt szokott az első nagyszámú panaszos elvérezni. "Akkor inkább hagyjuk az egészet..." felkiáltással vesz egy rollert a kerékpár helyett, mert az jobban elfér a lakásban, vagy elkezd azon gondolkozni, hogy ha mosási és szárítási időt adna a szomszédnak és kiteregetne helyette a saját konyhájában és/vagy szobájában, akkor meg is oldódna a probléma. Sajnos Ők a majdnem menthetetlenek. Nem tudok tanácsot adni abban az esetben, ha nem veszed a kezedbe az ügyet. Amennyiben úgy döntesz, hogy nem vagy nyuszi Nyuszi, akkor a következőket tanácsolom az eredményesség sorrendjében:
1. Beszélj vele
Az előzményeket tekintve (kerék kiszúrása!) sajnos kevés eredménnyel kecsegtet, de mindig érdemes egyszer megpróbálni egy józan beszélgetést, mely szerint hogyan tudnátok megoldani, hogy a Te is pihenhess. Fogd a falakra a dolgot, hogy sajnos nagyon viszik a hangot.
Meglepő, hogy hány agresszív ember változott meg az emberi hangra és ez a megoldás kívánja a legkevesebb befektetett energiát. Viszont az eset alapján mindannyian értjük, ha nem ezt választod.
2. Albérlőnél fordulj a tulajdonoshoz
Amennyiben önkormányzati bérleményben lakik a "kedves" szomszéd, akkor rendelkezik bérleti szerződéssel. Ezeket általában az Önkormányzati vagyonkezelő cégek (ritkábban maguk az önkormányzatok illetékes ingatlangazdálkodási osztályai) kötik és ott veszik nyilvántartásba.
Ott döntöttek a jogosultságról is, amely szerint megkaphatta a bérleményt használatra. Attól függően, mikoriak a szerződések és mennyire voltak alaposak, szerepelni kell a bérleti szerződésben a rendeltetésszerű használatra és együttélésre vonatkozó résznek. Erre való hivatkozással lehet a Vagyonkezelőnek levelet írni. Fontos, hogy tényszerű legyen és ne színezzük a történetet, de ne is hallgassunk el fontos történéseket.
A kulcskifejezések, amelyeket érdemes belefűzni a levélbe:
- Te, mint tulajdonos nem tudod a saját lakásodat rendeltetésszerűen használni.
- Az ebben történő akadályozó tevékenység (hangos veszekedések, ajtócsapkodás, közös terület elfoglalása, lakás megközelítésének akadályozása) régebb óta (egy-két éve, persze a valóságnak megfelelően behelyettesítve) fennáll és rendszeresen rövid szünetekkel ismétlődik.
- Ennek köszönhetően a lakásod értéke csökkenést szenved.
- Minden tulajdonos (jelen esetben az önkormányzat és megbízása alapján a vagyonkezelő) felelősséggel tartozik a bérlője viselkedéséért.
- Írásbeli intézkedést kérj a bérlő felé és
- nem járulsz hozzá a saját bejelentői személyes adataid kiadásához, mert félsz.
Nagyon fontos, hogy kérj írásban választ, milyen intézkedések és mikor történtek meg a panaszod alapján. Nagyon jó lenne az is, ha más lakástulajdonosok is aláírnák a beadványodat. Így egyértelműbb, hogy nem két tulajdonosnak van egymással problémája, hanem egy valaki keseríti meg egy közösség életét.
Összességében ennek a megoldásnak van várható hatása, az átfutási idő akár 1-2 hónap. Nem szabad abbahagyni, ha 15 napon belül nem érkezik válasz, akkor az eredeti levél másolatával egy újabbat kell küldeni és kérni az írásos választ az intézkedésekről... és persze ajánlottak a levelek, hogy legyen nyoma!
3. A beugrótémát ne erőltesd...
A lépcsőnél lévő beugró használatával kapcsolatban érdemes írni a fenti témában. A levelet mind a közös képviselőnek (jó lenne tudni, hogy ez nem egyezik-e meg a fenti vagyonkezelő illetékes osztályával) mind a fent írt vagyonkezelőnek el kell küldeni. Természetesen még jobb, ha a fenti 2. megoldáshoz kiegészítésképpen hozzáírjuk ezt is.
Sajnálatos hír számodra, hogy a Te kerékpárod tárolása is vélhetően szabályellenes, ezért a jövőben ne is erőltesd ezt.
A téma a következő:
2016. január 1-től ismét kötelező a háromszintesnél magasabb és/vagy tíznél több lakó- és üdülőegységet magában foglaló társasházakra vonatkozó tűzvédelmi szabályzat elkészítése és természetesen ennek betartása. Az ellenőrzések során szintenként vizsgálják, hogy például biztosítottak-e a menekülési útvonalak. A kirakott ruhaszárítók nem építettek vagy nehezen mozgathatók, azonban a lépcsőházban történő kihelyezésük mindenképpen aggályos. Ezen szabályok betartását a Katasztrófavédelmi Hatóság ellenőrzi és amennyiben olyan súlyos hiányosságot találnak, akkor bírságolhat. Ha ismétlődő, akkor bírságolnia is kell.
A kulcskifejezések, amelyeket érdemes belefűzni a levélbe:
- A nagy számban, rendszeres jelleggel kihelyezett akadályok (ruhaszárítók, ruhák) sértik a 1996 XXXI. törvényi és az OTSZ-ről szóló rendeleti szabályozás előírásait, illetve szellemiségét azáltal, hogy a menekülési útvonalak használatát előre nem látható módon és mértékben korlátozzák.
- Az ebből fakadó károkért és következményekért a tulajdonost terheli a felelősség, aki ezzel a bejelentéssel erről tudomást szerzett.
Célszerű ezt a 2. pontban részletezett levélhez egyből hozzáírni, függetlenül attól, hogy a társasház 3 szintesnél és 10 lakásosnál nagyobb-e.
Sok sikert és kitartást! Hajrá! Medvepacsi ;)