Amikor a medve bérelhető lakást keres nem feltétlen gondol arra, hogy egyeztesse még a papírozás és a beköltözés előtt, hogy hányszor szeretne a lakás kiadója benézni a jövőben. Pedig kellene...
Nem könnyű megtalálni a tökéletes bérleményt a lakáspiacon. (Ugye te nem kevered az albérlettel, ami egészen mást jelent? ;) Akkor jó!) Szóval ott tartottunk, hogy nagy nehezen eljut oda a medve, hogy városon belüli elhelyezkedésre, árra és a lakás minőségére is sikerül egy olyan kecót találni, ami megfelel az elvárásoknak.
Ilyenkor sok részletet kell egyeztetni (és szerződés formájában rögzíteni), mielőtt a tényleges költözés szóba kerülhetne. Most ezen részletek egy picike kérdésével foglalkozunk, történetesen, hogy hányszor jöhet a lakás kiadója megtekinteni a lakást, a bérlőket, hogy úgy általában minden rendben van-e.
Erről a fontos kérdésről rendszeresen megfeledkeznek a felek, mert mindenki abból indul ki, hogy ez evidens és mindenki egyformán gondolkodik a kérdésről. Ha most feltenném a kérdést, hogy neked mi a véleményed valószínűleg egyből rávágnád a választ.
Igen ám, de veled együtt még sok másik olvasó is, akik " két hetente", "havonta", "félévente" szavakat harsogják. És el is érkeztünk a bökkenőhöz...
Ha minden jól alakul, akkor a lakás tulajdonosa (és kiadója) megközelítőleg hasonló gondolkodású, mint a bérlői, így ebből a kérdésből nem lesz súrlódás a felek között. Baj akkor van, ha beköltözés után döbbennek rá, hogy bizony erről nem beszélgettek és egészen máshogy látják a kérdést.
Ilyenek a szélsőségek
Találkoztunk már olyan történettel, ahol a lakás kiadója hetente felugrott 5-5 percre, megkérdezni, hogy minden rendben van-e, barátilag megbeszélni a társasházi ügyeket egy picit és ezzel egyik félnek sem volt gondja.
Olyan esetről is hallottunk, ahol a lakás kiadóját soha nem is látták a bérlők, hiszen a kiadó az ország másik felén lakott. Telefonon ment az egyeztetés és a szerződést is oda-vissza postázással oldották meg, a kulcsokat pedig a korábbi bérlőtől kapták meg a leendő lakók.
Bár vannak ilyen esetek, az biztos, hogy nem ez az átlag.
Milyen gyakori a "normális" látogatás?
Nehéz egy konkrét számot mondani, hogy milyen gyakran jöjjön/jöhet a lakás tulajdonosa ellenőrizni a lakást és a bérlőket, de talán a havi egy alkalommal nem lövünk mellé. Úgy gondoljuk ez mindkét fél számára általában elfogadható gyakoriság.
Természetesen a friss beköltözés utáni időszakban a több elintézni-; és megbeszélnivaló miatt ez lehet egy ideig sűrűbb is, mint ahogy hosszabb ideje tartó megbízható bérlés után a látogatás alkalmai ritkulhatnak is.
Miről szólnak ezek a látogatások?
Talán ezzel kellett volna kezdenem. Nos lássuk mi minden tartozik ezekhez a látogatásokhoz:
- az ingatlan állapotának ellenőrzése, tisztaságának felmérése (körbesétálás a lakás teljes területén)
- a társasházat és a lakást érintő kérdések áttárgyalása
- a számlák/ kiadások megbeszélése, fizetéssel kapcsolatos ügyintézés
- esetlegesen fellépő problémák, hibák, panaszok kezelésének megvitatása
Az a legcélszerűbb, ha ilyenkor közösen mentek egy kört a lakásban, hogy a tulajdonos meggyőződhessen róla, hogy minden rendben van és megnyugodjon, hogy jó medvébe fektette a bizalmát, amikor nektek adta a kulcsokat. Menet közben megbeszélitek az esetleges problémákat, végül pedig közösen átrágjátok a kiadásokat és a fizetés, számla átadás is megtörténhet.
Ezekről a látogatásról illik előre szólni, de hogy milyen formában és mennyivel előtte, azt már nektek kell egyeztetni egymás között. ;)
Egy ritkán olvasható, de fontos téma ez a bérlő és a kiadó nyugalma érdekében is. Reméljük te még nem futottál bele olyan kellemetlen helyzetbe, hogy a bérlők nehezményezték a látogatásaidat vagy pont te érezted a kelleténél sokkal gyakoribbnak a tulaj betoppanásait.
Ha van egy érdekes vagy rendkívüli társasházi történeted vagy témád, amit szívesen megosztanál másokkal vagy tanácsra lenne szükséged ragadj billentyűzetet és írj nekünk!
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!