A cápa filmzenéje jut eszedbe, ha meglátsz egy macskát? Gázmaszkban olvasod csak az antikvár könyveket? A porszívó és a penészölő a két legjobb barátod? Kár! Mert ezek szerintrettegésben élsz!
De elég a pánikkeltésből! Nézzük meg közelebbről a tüsszögést, könnyezést, fulladást, vakarózást okozó elemeket, hogy jobban megismerve őket, hatékonyabban vegyük fel velük a harcot.
Por, cicák, porcicák, avagy allergének a lakásban. Meg amit tehetünk ellenük.
Poratka
Ki gondolta volna, hogy az olvasás veszélyes is lehet? Persze nyilván nem csak a könyvek lapjai közt és gerincében élnek a kis allergének. Sőt!
A bolyhos szőnyeg, a barázdált drapéria és persze a gyerek kedvenc plüssmedvéje is mind-mind kiváló fészek az apró lények számára. Illetve - és most kapaszkodjunk meg! - ezen drágaságok mikroszkopikus méretűre feltöredezett, levegőben szálldosó, beszáradt székletének. Mert hogy konkrétan annak belégzése váltja ki az allergiás reakciót.
És hogy miből termeli a házi poratka ürülékét?
Hát kedvenc táplálékából, az ember elhalt, lehullt hámsejtjeiből! Így aztán a legnagyobb mennyiségben ellenfelünk az ágyneműkben, bútorhuzatokban, szőnyegekben és plüssállatokban fedezhető fel.
Ezek alapos és rendszeres tisztítása jó alap lehet a győzelemhez.
Pénztárcától függően pedig akár csökkenthetjük a rizikót némi bőr- és műbőrborítással, parketta- és csempecserével.
De a biológiai fegyvertény sem elhanyagolható szempont: a közvetlen napsütést nem bírják a poratkák, így az ágyneműk és matracok rendszeres “napoztatása” kiváló megoldás lehet. Ezen felül “szegénykék” -20 fok alatt is elpusztulnak (mondjuk ki nem…?), úgyhogy a szeretett plüssfigurákat érdemes mosás után kicsit betenni a fagyasztóba. Csak szóljunk előtte minden érintettnek, nehogy botrány legyen a dologból!
Penész
A randa színű, kellemetlen szagú penész esetén a gombák által termelt spórák okozzák a kellemetlen és sok esetben komolyabb egészségkárosodással járó allergikus reakciókat. Minden jobb megfigyelő észrevehette már, hogy ez az allergén a nedves táptalajt szereti, előfordulási helye így leginkább a fürdő, a konyha, a pince.
Emellett persze egyéb “veszélyes” pontok is akadnak a háztartásban, ahol kialakulásuk kockázata magasabb. Ilyenek az ún. hőhidak, vagyis azok a falelemek, amelyek a környezetüknél hidegebbek, nem felfűtött helyiségek, egy-egy akvárium vonzáskörzete, a szobanövények földje, az átkozott mosógép, a hűtőszekrény, a légkondi, úgy általában a tapéta, a szőnyeg, valamint a fabútorok és csempefúgák. Épp, hogy csak pár hely.
Mit tehetünk penész ellen?
Ennek ellenére nincs ok a pánikra. Megfelelő szigeteléssel és rendszeres szellőztetéssel urai lehetünk a helyzetnek. Emellett a “veszélyzónák” rendszeres ellenőrzése hatékony védelmet nyújthat a penészgomba kialakulása és elterjedése ellen.
Abban az esetben, ha a fehéres-zöldes-feketés rondaság felütötte már fejét hajlékunkban, az érintett területet higított hypooldattal érdemes tisztára törölni. Akkut probléma esetén pedig ajánlott szakembert hívni.
Állatszőr és tollak
Szomorú hír a kutya- és macskaszőrre allergiások számára, hogy a reakciót kiváltó ok nem csak az aranyos kis lények bundázatában keresendő. Az állatok hámpikkelyében, valamint szőrükön kívül a nyálukban és vizeletükben is megtalálható anyag mind-mind megkínozhatja az arra érzékeny szervezetet. Ráadásul ezek az anyagok rátapadnak az emberi ruházatra is, így aztán olyan területekre is eljuthatnak, ahol egyébként háziállat-embargó van érvényben. Elég tehát egy baráti látogatás valamelyik macskás hölgy részéről, és kész a baj.
Szőrtelenítsünk?
Azt azért ne! Gazdiként a károsanyag kialakulását rendszeres fürdetéssel, a drapériák és ágyneműk gyakori tisztításával, valamint az ún. „hepa" szűrővel ellátott porszívó bevetésével, súlyosabb esetben „hepa" szűrős levegőtisztítóval akadályozhatjuk meg.
A lúdtollal töltött dunyhák tisztítását pedig érdemes szakemberre bízni. Gyakoriságnak az évi rendszeresség legalább ajánlott. A “napoztatás” persze itt is megoldás lehet. Háziállataink esetében ezt a drasztikus módszert nem javasolnánk.
A jó hír az, hogy mindenre van megoldás. A kevésbé jó hír pedig, hogy az új, fertőtlenítő- és tisztítószerek között töltött városi életmód nyomán immunrendszerünk egyre védtelenebb a mai kor népbetegségével, az allergiával szemben. Úgyhogy ajánljuk mindazon korábbi életformák ki-, vagy visszaalakítását, amelyet józan ésszel felmérve még tisztának, ellenben még nem túl sterilnek tartunk. Elvégre nem egy NASA kutatóközpontot kell kialakítani otthonunkban.*
*Amennyiben mégis, úgy elnézést kérünk.