Őzikétől kaptam a levelet, amiben arra hívja fel a figyelmet, hogy mennyire nem logikus, hogy a szemétszállítás díja tulajdoni hányad alapján van szétosztva. Ebben igaza is van, nem logikus, de el mondom, miért van így.
Szia Medve, :),
kérdezni szeretném, hogy a társasház szemétdíját hogyan kell lakásra lebontani? Ugy értem, a jelenlegi közös képviselőnk az éves díjat tulajdoni arány szerint osutja szét. Ez számomra nem logikus, hiszen mi pl. hárman lakunk egy nagyobb lakásban, felettünk viszont egy némileg kisebb-ben öten laknak. Nyilvánvalóan az ő szeméttermelésük nagyobb, mégis a kisebb tul. hányad arányában járul hozzá a szemétdíj fizetéséhez. Kérlek tudnál segíteni, hogy hogyan kell ezt megfelelően csinálni?
Tegyük fel, hogy egyedül élek egy 100 négyzetméteres lakásban.
Belvárosi tipikus bérház. Én az elsőn élek a nagy lakásban, míg a másodikon, harmadikon, negyediken kicsi lakások vannak. Ezekben a lakásokban minimum párok, de van, amelyikben családok is laknak.
Ebben az esetben azok a költségek, amik tulajdoni hányad alapján vannak szétosztva, rögtön igazságtalanok lesznek. Hiszen
- Miért kéne nagyobb arányban finanszíroznom a folyosó világítását, amikor nem közlekedem többet, mint mások?!
- Miért kéne a kaputelefon javításából nagyobb szeletet vállalnom, amikor nem jön hozzám több vendég, mint máshoz?!
- Miért kéne a folyosó takarításába nagyobb résszel beszállnom, amikor nem sétálok többet a folyosón, mint bárki más és a cipőm sem koszosabb?!
- Miért kéne a szemétszállítás jelentősebb költségét viselnem, mikor nem is szemetelek többet, mint bárki más?!
És igazam is van! Nem véletlen riadóztat az igazságérzetem. Ez nem fair teherviselés.
Akkor miért vannak így szétosztva ezek a fix költségek? A válasz egyszerű: így a legoptimálisabb. Találkoztam már próbálkozásokkal, de nem véletlenül alakult ki ez a megoldás, egyszerűen tényleg így a legjobb.
Lehetne máshogy is szétosztani?
Még szép. A költségek elosztásáról -akogy a mértékéről is- ti, tulajdonosok döntötök. Ha a közgyűlésen arról hoztok határozatot, hogy az ablakok feletti fecskefészkek száma alapján dobjátok szét a jövőben a költségeket, akkor úgy lesz.
Megoldás: szét lehetne osztani a lakásban lakók száma alapján
Hiszen a szemetet az emberek termelik és nem a négyzetméterek. Ebben az esetben viszont rögtön újabb kérdések merülnek fel. Az első, hogy ki számít lakónak?
- Az aki életvitelszerűen ott él?
- Akinek ez az állandó lakcíme?
- Akinek ez az ideiglenes lakcíme?
- És ha Sári barátja heti 4 napot alszik Sárinál, akkor ő beleszámít? Ha beleszámít, akkor úgy igazságos (hiszen pont ez a célunk az egésszel), hogy a napok száma alapján részarányosítjuk?
- Ha valaki elmegy 2 hétre Balatonra nyaralni, akkor neki csak fél hónapot kell fizetni?
És ki fogja ezt nyilvántartani? Naponta végigszámoljuk a lakásokat?
Ha még meg is írjuk rá a 17 oldalas szabályzatot, akkor is valakinek ezt adminisztrálnia és ellenőriznie kell. A kimutatás alapján pedig minden hónapban ki kell számolni, hogy az adott lakásnak most akkor pontosan mennyit is kell fizetnie. Erről még ki is kell értesíteni mindenkit, mert nem árt ha tudja a lakó, hogy most akkor mennyit is kell fizetni.
Mindez ingoványos talaj és brutálisan sok adminisztratív teher, mert ezzel egy (vagy több) embernek kell foglalkoznia, akinek munkabére van. Csak a szemétdíj igazságos elosztásának rendszere, ellenőrzése és adminisztrálása minimum havi 10 munkaóra. 3000 forintos bruttó munkaóránál ez 30 000 forint, amit a háznak kell kifizetnie a házkezelés részeként.
Ez egy 15 lakásos háznál (nagyobb háznál, több albetétnél a munka is tovább tart), ez lakásonként 2000 forint. Nekem -aki a példa szerint nagy lakásban élek-, ennek a rendszernek köszönhetően csökkenne a szemétdíj rám eső része.
A kérdés viszont az, hogy mennyivel?
Ha kevesebbel csökken a szemétdíjam, mint 2000 forint, akkor lehet, hogy igazságosabb lett a rendszer, de rosszabbul jártam. Szerintem amúgy jó, ha pár száz forinttal csökkenne, azaz garantáltan rosszabbul járok. Ha nagyvonalúan 500 forinttal csökkent a szemétdíjam, akkor még mindig 1500 forinttal többet fizetnék egy ilyen rendszerben.
Ez meg évente már 18 000 forint plusz kiadás, amit másra is költhetnék. Például lazacra az IKEA-ból. Vagy ha ennyi pluszt tudnak befizetni a lakók, akkor már cool módon is ki lehetne inkább festeni a lépcsőházat. Nem?
Így ez csak egy tökéletes példája a ***-nak:
Úgyhogy ezek a tételek lehet, hogy igazságtalanok, de még mindig így jár a legjobban a nagyobb lakással rendelkező mohikán. Minden más opció nem faragja, hanem csak növeli a költségeit.
Medve egy kedves kis lény, aki házakat kezel. Ha elégedetlen vagy a társasházkezelőddel, akkor itt olvashatsz a megoldásról.