Ajtóválasztási tippek következnek, amiket érdemes számításba venni és utánajárni, ha még nem döntöttél. Elmondom, mire számíts és mire figyelj, ha acélajtóra vágysz.
Mire figyelj, ha új bejárati ajtót szeretnél?
Merre nyíljon az ajtó?
Ha már ott tartasz, hogy vásárolnál egy új bejárati ajtót, számíts arra a kérdésre, hogy jobbos vagy balos ajtót szeretnél. Ez a nyílás irányára vonatkozik. Ha magad felé húzod az ajtót, tehát feléd nyílik, ilyenkor látod a zsanért is, és a jobb oldalad felé nyílik ki, akkor jobbos, ha bal oldalad felé, akkor... igen, akkor balos.
Ez azért fontos, mert a boltban meg kell tudnod mondani, hogy milyet kérsz. A másik, hogy ha neked is a bejárati ajtóra nyílik rá a fürdőszobaajtó, akkor nagyon nem mindegy, hogy a bejárati ajtót ki tudod-e nyitni tőle rendesen vagy nem, illetve ha kinyitás után fal van az ajtó szárnya mögött, akkor a kilincs miatt nem fog teljesen kinyílni.
Beszerelési feltételek
Ha az új ajtó tokja nem egyezik meg az eredeti ajtó nyílásával, akkor ott bizony kemény vésési vagy toldási munka várható a beszerelők legnagyobb bánatára. De meg tudják oldani, persze az elfogadható mértékű különbségig. Az erre vonatkozó mérési adatokat illik megosztani előre a szakival, már a megrendeléskor.
Mi legyen a régi ajtóval?
Amikor megrendeled a beszerelést, mindenképp tisztázzátok, hogy a régi ajtónak mi lesz a sorsa. Ha szeretnéd megtartani valami fura hobbihoz, akkor feltételen írd meg nekem is, hogy mire tudtad használni, ha meg nem kell, akkor jelezd, hogy azt szeretnéd, hogy ők szállítsák el. Sokkal kényelmesebb, mint neked tetriszezni a kocsinál, hogy hogyan fog beleférni a legközelebbi hulladékudvarig, hidd el nekem! Ugyanez vonatkozik a beszereléssel járó törmelékre és mocsokra. Egyszerűen nem éri meg ezen spórolni, ha az idődet és energiádat is beleszámolod. Szerintem.
Ár
Rendkívül széles skálán mozog a fém bejárati ajtók ára. A legolcsóbbak 40 000 Ft körül kezdődnek, és több százezer Ft-ig terjedhet egy-egy ajtó ára. Sok mindentől függ, hogy mennyiért tudsz hozzájutni, és persze az sem mindegy, hogy hol vásárolod meg.
Ahogy az sem, hogy hány ponton záródó fajtáról van szó, milyen színű, milyen vastag az ajtó vagy hogy milyen a szigetelése, hol gyártották, stb.
Hőszigetelés az ajtó esetében
Az egyik nagyon fontos ármeghatározó tényező az ajtó szigetelése. Arról megoszlanak a vélemények, hogy mennyire van szükség egyáltalán a bejárati ajtó szigetelésére. Maradjunk abban, hogy ártani nem árthat, viszont nem feltétlen éri meg a jobb szigetelést az az ár, amennyiért többe kerül az olcsóbb modelleknél. Egy fűtött lépcsőházban lévő bejárati ajtó például kevésbé van rászorulva, mint egy családi ház ajtaja télen, ahol a különbség a bent és a kint között akár 20 fok is lehet.
Mindenesetre azért ejtsünk pár szót róla. Szóval, az egyik legolcsóbb szigetelés a méhsejt szerkezetű papírbelső. Ennél sokkal jobb szigetelést biztosít a hungarocell, üveggyapotot, vagy kőzetgyapotot belsejű kivitelezés.
Hangszigetelés
Az ezer meg egy éves eredeti panel bejárati ajtók nagy hibája - azon kívül, hogy egy ráfújástól szétesik -, hogy minden egyes elsuttogott szót átenged. A régi lépcsőházunkban a lift melletti lakáson egy őskövületi faajtó volt. A mögötte lévő családot találkozás útján alig ismertük, ennek ellenére mindent tudtunk a magánéletükről. Amíg a liftre vártunk, megtudtuk, hogy miért szúrják le éppen a kutyát, mivel és hogyan játszik a kislányuk, és mit néz apa a TV-ben.
Minden kihallatszott és gondolom ez befelé is igaz lehetett, mert egy másik ismerősünknél meg ebbe a helyzetbe futottunk bele. Náluk hamarabb lehetett tudni, hogy közeledik a postás, minthogy becsöngetett volna, szörnyű volt. Ajtója válogatja a szintet, de ezeknél a régi vackoknál klasszisokkal jobb, az tuti.
Most akkor be lehet törni vagy nem?
Különböző minőségű ajtók kaphatók a piacon, így nem véletlen, hogy sokféle videó kering róluk a neten. Lehet látni olyat, ahol egy nyolc év körüli kislány konzervnyitóval néhány perc alatt szétszed és kinyit egy biztonsági bejárati ajtót, és olyat is, ahol a tűzoltók baja is erősen meggyűlik az acélajtókkal, mert szinte lehetetlen betörni.
Zárak az ajtón
Azt is jó tudni, hogy a fém bejárati ajtókra nem teszünk plusz hevedert vagy csuszkás-láncos (mi ennek a rendes neve, jaj) zárt. Szóval, ha neked ilyenek vannak a mostani ajtódon, akkor próbáld meg eladni vagy elajándékozni valakinek, mert nem fogod tudni átmenteni az új darabra.
Viszont kisgyerekesek figyelmét felhívnám rá, hogy a kilincs alatt található egy kis kar, amit ha a gyerkőc ráfordít egy könnyű csuklómozdulattal, akkor bizony az ajtó kívülről nem nyitható, még kulccsal sem. Nem olyan jó móka, az ajtó túloldaláról fűt-fát ígérni a csöppségnek, hogy kattintsa vissza, szóval csak óvatosan ezzel az aprósággal.
Külön csengő egy bizonyos személynek
A legtöbb fém bejárati ajtón van egy elemmel működő külön csengő, a kukucskalyukkal egy vonalban. Viszont én még nem találkoztam olyan halandó emberrel, aki ezt magától megpróbálta volna használni. Ez jó is, meg rossz is. Ha gyakran vársz egy bizonyos vendéget, akkor megkérheted, hogy ő azt használja így tudni fogod, hogy ő érkezik, még az ajtónyitás előtt.
Hogy fest a leendő ajtód?
Sokan nem is gondolnák, hogy mennyi információt árul el a bejárati ajtó a mögötte lévő lakásról és annak lakóiról. Az első benyomás otthonodról már akkor kialakul a vendégedben, amikor még csak csenget vagy kopog nálad, és arra vár, hogy kinyisd az ajtót és beengedd őt. Ezért a külcsínre is figyelj oda, az ajtó mintája és színe is fontos az előszoba hangulatánál.
Mire számíts, ha acél biztonsági ajtód lesz?
Hopp, egy küszöb
Amikor megvettük az új acél biztonsági bejárati ajtónkat panellakásunk frontvonalára, eszünkbe se jutott, hogy az ajtó küszöbével foglalkoznunk kellene. Mondjuk, mi már megszoktuk, de nálunk egy laza 7 centiméteres küszöböt kell átlépni annak, aki beljebb akar kerülni és lehetőleg nem arccal a padlóra érkezve. Amikor tolószékkel érkeztek hozzánk látogatóba, akkor már annyira azért nem volt jó buli. Időseknél, kisgyereknél vagy mozgáskorlátozottaknál azért erre érdemes odafigyelni, mert ajtója válogatja az átugrásra váró magasságot.
A szegélyezés pofátlanul drága
Ha már megbarátkoztál az ajtó árával, jön még egy kis hideg zuhany. Meg kell oldani a beszereléskor sérülő ajtó melletti falszéleket. Általában kívül és belül is elég ronda csík fog díszelegni, amikor a szakik végeznek. Ilyenkor két lehetőséged van, mert azt nem hiszem, hogy egy ilyen szipi-szupi új ajtó után ilyen csúnyaságot akarnál nézegetni.
Tehát, az egyes számú lehetőséged, hogy megcsináltatod a szakikkal, akik az ajtót csinálták, de számíts rá, hogy öt számjegyű lesz a honorárium ezért a cselekedetért, viszont legalább jó eséllyel profi. A másik opciód, hogy magad oldod meg.
Ebben az esetben ajánlom a barkácsáruházakban is kapható parkettaszegélyt vagy ajtószegély-szettet. Szinte garantált, hogy el fog térni a szín a szegély és az ajtó esetében - mert olyan mázlid nem lehet, hogy kapj azonos árnyalatot -, de drukkolok!
Erre nem aggatunk névtáblát és dekorációt
Míg a fa bejárati ajtókba gond nélkül beleverhettél egy szöget, hogy kiakaszd a karácsonyi dekorációt vagy húsvéti tojáskoszorút , az acél biztonsági ajtónál ez nem működik. Erre maximum celuxxal vagy öntapadós koronggal lehet ajtódíszt rögzíteni, és matricaként kell kinyomtatni a tulajdonosok nevét és úgy kiragasztani.
+1 Kérlek szedd le a védőfóliát!
Amikor elkészül az új ajtód, a fólia még rajta lesz. Szépen kérlek, amint végeztek a szakik, szedd le róla a gyári védőfóliát. Iszonyúan illúzióromboló és nem mellesleg értelmetlen is továbbra is rajta hagyni. A szomszédos lépcsőházban lakik egy hölgy, akinél még 1,5 év után is fent van, félig leszakadva és gusztustalan. Nem is értem, miért csinálja, helyesebben nem csinálja meg. Lehet, dohogás helyett meg is kérdezem, hisz neked is azt tanácsolnám! ;)
Ha kiválasztottad álmaid ajtaját, mutasd meg, ha pedig kérdésed maradt, bátran keress!
Épp leváltanátok a közös képviselőt és kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben! Ha pedig kérdésed van, írj a hello@hazmestermedve.hu címünkre!