Tombol a nyár. A hőmérő higanyszála az egekben, aki csak teheti valamilyen vízpartra menekül. Nincs is ezzel semmi baj, de ha gyerkőccel indulsz neki, nem árt néhány dologra odafigyelned, hogy valóban problémamentes legyen a pihenés.
Rémálom, amikor elveszik a gyerek
Bárhol megtörténhet a baj, elég egyetlen percre elfordulni, és a gyerkőc máris eltűnt. A kisebbekkel nagyobb eséllyel elfordul, de a nagyobbacskák is összezavarodhatnak, és nem találnak vissza a család törölközős telephelyére.
Mielőtt megkezdenétek a strandolást tegyél meg néhány dolgot:
- Közösen járjátok be a strandot, és közben állapítsátok meg néhány támpontot pl. milyen erős zöld színe van ennek az épületnek, látod azt az elefántos csúszdát stb. Ennek köszönhetően hamarabb visszatalálhat ha elkeveredik a tömegben.
- Nyomatékosítsd a gyerekben, hogy segítséget nyugodtan kérhet a vizimentőktől /úszómesterektől is, nem kell tőlük félni.
- Készítsetek még otthon olyan vízálló karkötőt, amin jól olvasható a kis bocs neve és a szülő telefonszáma pl. gyöngyből. A strandon pedig ne felejtsd el egyből ráadni, és újra elmondani, hogyha szem elől téveszt téged ezt mutassa meg egy felnőttnek. Van egy pici lehetőség arra, hogy elhagyja de, hogy pont az elveszés ideje alatt, arra már szinte nulla az esély.
Fokozatosan menjetek be a vízbe!
Minden fürdőben ki van írva, hogy a medencébe merülés előtt tessék lezuhanyozni. Gondolj bele, hogy 35 fokban mindenki milyen izzadt, ráadásul ha felnőtt akkor minimum dezodorral be van kenve, és ha kihagyja a zuhanyt, akkor ő a medencében mossa le ezeket magáról. Fúj igaz?
Mindenki tudja, hogy felhevült testtel nem szabad egyből beugrani/rohanni a vízbe, mégis sokan figyelmen kívül hagyják, mert nekik úgyse lesz bajuk. Azon a 2-3 percen már igazán nem múlik semmi, bármilyen izgatottak is a gyerekek a víz miatt. Függetlenül attól, hogy aznap már 3.-szor mennek vissza lubickolni, ha megszáradtak közben, akkor csak lassan a visszatéréssel. Ugyan ez vonatkozik a csúszdázásra is!
És ha már a csúszdázásnál tartunk...
Az előírások okkal kerülnek kifüggesztésre
Hányszor, de hányszor lehet hallani az úszómesterrel alkudozó szülőket, hogy hadd csinálja pont a szöges ellenkezőjét a gyerek, mint amit a szabályok előírnak. Soha nem értettem őket.
Nem azért tilos a gyereknek bizonyos magasság alatt használni a játékelemeket a strandon, mert így akarják csökkenti a tömeget, hanem azért, mert a gyerek életét és testi épségét próbálják megóvni.
A forró gyógyvízzel szintén ez a helyzet. Azért nem mehet be a gyerek, mert neki nem egészséges, nem pedig azért, mert zavarja a többi vendéget.
Légy te is felelős szülő, és magyarázd el a kicsidnek, hogy az nem neki való, de kipróbálhatja a mellette lévő másik élményelemet!
Időnként kísérd ki a WC-re!
Rossz belegondolni, hogy a legtöbb gyerek, de sok felnőtt is belepisil a vízbe legyen az medence vagy természetes víz. Legyél hajthatatlan és akkor is látogasd meg a mosdót a kis bocsoddal kézen fogva, ha erősen bizonygatja, hogy most nem kell neki. Egyrészt mert sikerülni fog neki, ha már úgyis ott van, másrészt jobb minél előbb rászoktatni arra, hogy ezért bizony ki kell jönni a vízből.
Nem szégyen, ha nem jó úszó
Ha a gyerkőc nem tud teljes magabiztossággal úszni vagy még túl fiatal, akkor nem szégyen, ha kiegészítőket kap a fürdéshez. Legyen szó akár karúszóról, akár úszógumiról, megmentheti az életét. Ne vedd fél vállról a témát.
Ismerős a helyzet, amikor a medence szélén megy az alkudozás, hogy ő nem akarja felvenni ezeket, mert ciki és zavarja is a kikapcsolódásban?
Maximum addig lágyulj el, hogy a fenti kettőt lecseréled egy gyerek mentőmellényre. Persze ehhez az kell, hogy már otthon jusson eszedbe, amikor a strandi felszerelést állítod össze, hogy hátha a mentőmellény kényelmesebb lesz.
Bár pl. a Balcsin csúcs dolog vízibiciklizni és arról beugrálni és csúszdázni, de mentőmellény nélkül ne kölcsönözzetek egy ilyen járgányt kis gyerekkel, mert a mélyebb vízben bajba kerülhettek.
A száraz holmik érdekében...
Készülj a csemetéknek váltás fürdőruhával, amire le tudják cseréli a rajtuk lévő vizest, amikor kijönnek pihenni.
A törölköző az egyik legtöbbet használt kellék a strandon és fontos, hogy száraz legyen. Ha van lehetőséged, akkor gyorsan száradó törölközőket csomagolj, mert amíg a kicsik a vízben vannak bőven megszárad, ráadásul fele akkora helyet foglal, mint a hagyományos törcsi.
A szárazság azonban csak a ruháknak tesz jót, a szervezetnek nem.
Inni már pedig muszáj
A nyári hőségben még fontosabb, hogy kellő mennyiségű folyadékot fogyasszunk. Ezt a felnőttek jól tudják, de a gyerekeket legtöbbször annyira leköti a féktelen pancsolás, hogy észre sem veszik, hogy szomjasak, vagy egyszerűen nem akarnak ezért kiszállni a vízből. Éppen ezért minden gyerkőcnek vigyél egy saját kulacsot (ha közös az üveg előfordulhat, hogy az egyikük alig fog kortyolgatni) és ügyelj rá, hogy a nap folyamán igya is meg a kicsi a teljes tartalmát.
Árnyék, árnyék és még több árnyék
A napszúrás és persze a leégés miatt is kerülni kell a tűző napot 11-től legalább 2-ig. Ha olyan helyen vagytok, ahol van beltéri medence, akkor ebben az időszakban válasszátok azt, vagy húzódjatok be a fák árnyékába. Sok helyen a medencék fölött is van árnyékoló, de ha kilóg bármilyen testrészetek alóla szinte biztos, hogy le fog égni. Inkább menjetek el addig ebédelni egy fedett helyre, úgyis mindenki farkas éhes lehet a sok mozgástól.
A naptejekből minimum 30-as faktorúval, de még jobb ha 50-essel kenitek be magatokat. Ne feledjétek 2-3 óránként újra kell kenni magatokat! A vízálló változatok még jobban bírják a sok pancsolást, így ideálisabb ilyet választani.
Számítsatok rá, hogy a legtöbb élményfürdő zsúfolásig tele szokott lenni jó időben, és mindenki a fák árnyékára vadászik. Ha nem akartok állandóan arrébb költözködni a fa körül, vagy féltek hogy nektek már nem fog árnyékos hely jutni, akkor vigyetek magatokkal inkább egy napsátort. Sok változat már magától kirúgja magát (pop-up), így nem kell a felállításával küzdeni (csak az összehajtogatásához kell egy kis rutin) és egyre több, 20-50 UV-sugár szűréssel is fel van ruházva.
Ebéd után ne rohanjatok vissza a vízbe!
Étkezés után mindig legalább fél órát pihenjetek, mielőtt újra elmerülnétek a vízben. Valószínűleg erre nem lesz egyszerű rávenni a bocsaidat, szóval készülj valami játékkal a partra is. Bár a kártya adja magát, de hidd el nem olyan buli a lapok után szaladgálni föl és alá, miután a szél felkapta a fél paklit. Inkább válassz valami kisméretű ügyességi vagy logikai játékot, kifestőt vagy gyerek keresztrejtvényt, amivel el tudja foglalni magát. Ha jót választottál úgy bele fog merülni, hogy észre sem fogja venni, hogy mióta lazít a parton.
Védd a lábát a sérülésektől!
A strand papucs nemcsak a forró talajtól, hanem az elcsúszás veszélyétől és az esetlegesen szétszórt szeméttől is védi a gyerkőc lábát. A fűben szaladgálás közben pedig könnyen ráléphet egy méhecskére, ami így legalább a gyereknek nem fog fájni. A gombás megbetegedések összeszedésének is csökken az esélye, ami fürdőkben igencsak gyakori.
Természetes vízben pedig fontos a strand cipő viselése. Arra a változatra gondolok, amit fürdés közben is fent lehet hagyni a lábon, így az éles kövektől és a kagylóktól, a sós vízben pedig a tengerisünöktől és rákoktól is véd.
Ha mind a 10 pontot betartjátok, akkor felhőtlen strandolás vár rátok. Élvezzetek ki a hűsítő vizet és kellemes vízparti hangulatot.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!