A lakásban repkedő légy nagyon bosszantó tud lenni, akárcsak a nyugodt alvást megzavaró vérvadász szúnyogok. Addig tiszta sor, hogy jól jönne egy szúnyogháló a lakás nyílászáróira, de vajon melyik típus mert, hogy választék az van bőven. Ebben a cikkben erre keressük a választ, hogy könnyebben tudj dönteni, ha vásárlásra kerül a sor.
Vannak akik a kávéfőző feltalálóját istenítik, én a szúnyogháló atyát tartom egy igazi hősnek. Régebben volt "szerencsém" olyan lakásban lakni, ahol egyetlen ablakon sem volt szúnyogháló, így minden szellőztetésnél tömegesen érkeztek a rovarok új lakótársnak. Egy teljes év lehúzása után eldöntöttem, hogy soha többet nem szeretném azt az élménycsomagot átélni, hogy még éjjel kettőkor párnával vadászom a mennyezet közelében zümmögő szúnyogot, vagy kajtatom az ágy alatt eltűnt fülbemászókat és hessegetem a legyeket a frissen kisült sütemény közeléből. Köszönöm szépen ezt a számomra cseppet sem szórakoztató extrém sportot inkább meghagynám másnak.
Ha tudod miről beszélek, akkor egész biztos te is azon töröd a fejed, hogy a következő lakásfelújításkor (vagy rendkívüli beruházás keretében minél előbb) beszerezz néhány szúnyoghálót. Na de milyen legyen az a bizony szúnyogháló? Ha most azt kérdezted, hogy "Miért több fajta is van?" vagy elakadnál 7 különböző felsorolása előtt akkor feltétlen olvass tovább!
Öntapadós, tépőzáras szúnyoghálók
Ennek a szúnyoghálónak az a sajátossága, hogy az ablak belső keretére kell egy öntapadós ragasztószalagot tenni, majd ennek segítségével rögzíteni a hozzá kapott hálót.
Előnye:
- szinte bárhol beszerezhető: könyv méretű kartondobozkában árusítják a barkácsáruházakban, nagyobb bevásárló központokban, de sok helyen még a sarki 100 Ft-os boltok polcain is szoktak tartani
- a legolcsóbb szúnyogháló fajta 1000-3000 Ft között már több méretben és színben is meg lehet vásárolni
- könnyen szakértelem nélkül is házilag felszerelhető
- tűzoltó megoldásra kiváló néhány hónapra "csak amíg megvesszük a rendeset"
Hátránya:
- az ár-érték aránya nem a legjobb, olcsó húsnak híg a leve mondás elég jól leírja, hamar tönkremegy, nem strapabíró
- nehéz úgy feltenni, hogy ne maradjanak (keletkezzenek) rések a keretnél, ennélfogva jóval több bogár bejön mellette, mint a többi szúnyogháló mellett
- nagyon nehéz portalanítani, mert a legkisebb törlő mozdulatból fakadó nyomásra megadja magát
Fix szúnyoghálók
Az egyik legelterjedtebb szúnyogháló fajta. A legtöbben kiválasztják, hogy melyik ablakon szeretnétek rendszeresen szellőztetni az adott helyiségben és arra az egyre kérnek ilyet.
Előnye:
- viszonylag pénztárcabarát
- erős anyagból készülnek, jól bírják az időjárás viszontagságait
Hátránya:
- azon az ablakon,a mire felkerült nem lehet többé kihajolni, kinyúlni (aki próbált már ennek ellenére madárpiszkot takarítani a külső ablakpárkányról azt tudja, hogy kihívást jelenthet ez a pont)
A fix szúnyoghálóknak azonban több altípusa is van. Ha ez a modell a szimpatikus érdemes elgondolkodni, hogy vajon melyik lenne a legjobb választás.
Az ablak külsejére csavarozással rögzített típus
Előnye:
- garantáltan tartós megoldás
Hátránya:
- szakember szereli be, ami plusz költségekkel és időpont foglalási mizériával jár (ha emeletes házban laksz még véletlenül se próbálkozz meg a 8. emeleten a felrakásával)
Karmokkal rögzített szúnyogháló
Itt az ablak keret belsejénél lévő gumi szigetelésre ráhajtható négy oldalon lévő kis pöckök tartják a helyükön a keretes szúnyoghálót.
Előnye:
- az egyik leggyorsabban, saját kezűleg is felszerelhető típus (ha félsz, hogy felrakás közben kiesik az ablakon, akkor köss egy madzagot az egyik kallantyúra, amíg legalább két helyen rögzíted)
- nem napi jelleggel, de ritkán ha szükséges megoldható a levétele és újbóli felrakása (tél ha tudod tárolni valahol leveheted ha zavar a jelenléte)
Hátránya:
- vita tárgyát képezi, hogy mennyire tesz jót a gumi sávnak a fogók belekapaszkodása (Egyesek szerint semmi gond ezzel, mások a szigetelés hatékonyságának romlását emlegetik.)
- több fajta karom létezik hozzá érdemes megnézni, hogy neked melyik tűnik minőségibbnek
- ha olyan (konyha) ablakod van, ami középen osztott és az egyik fele kilinccsel a másik fele a két ablak közötti oldalsó karral nyitható csak ki, akkor ez a megoldás nem lesz jó (a túl nagy a "mozgása" ennek a típusú ablaknak vagy nem fog beférni vagy az egyik állásban oldalt ujjnyi rések lesznek a háló körül ismerősi körben beleszaladtak ebbe a problémába)
Könnyen mozgatható szúnyoghálók
Olyan nyílászárókra, amit gyakran szeretnél használ kinyúlás vagy kijárás céljára olyan szúnyoghálót érdemes venni, ami mobilis.
Előnye:
- szabadon lehet dönteni arról, hogy mikor legyen az ablak/ajtó előtt szúnyogháló és mikor ne
Hátránya:
- alapos mérlegelést kíván, hogy melyik alkategóriát válaszd belőlük
- a minőségük és az áruk nagyon eltérő
Több fajta létezik ebből a típusból is. Lássuk őket szépen sorban.
Szúnyogháló ajtó
Ezt biztos nem kell részletesen bemutatni, mert a legtöbb ajtóra ilyen plusz szúnyogháló ajtó kerül. Bár találtam a netes képek között ablak elé szerelt szúnyogháló ablakot is, de maradjunk annyiban, hogy ennél létezik jobb megoldás is ablakra, és nem véletlen nem szoktunk ilyenekbe belefutni.
Előnye:
- szabvány ajtó méretekre lehet kész szúnyogháló ajtókat kapni
- könnyen kezelhető
Hátránya:
- nem könnyű szállítani (jusson eszedbe, ha begurulsz a legközelebbi boltba és nem kérsz házhoz szállítást)
- nagy a térigénye (a társasházi lakások erkélyein gyakran nincs elég hely, hogy ki tudd nyitni kényelmesen, különösen ha teregetőkötél is ki van feszítve)
Szúnyogháló függöny
A szúnyogháló több csíkban függőlegesen felosztott szalagból áll, amik különféle módszerek segítségével igyekeznek egy egységgé összeállni bolygatás után. Szinte kizárólag ajtók elé használják.
Előnye:
- több fajtája létezik: lehet a szalagok széle mentén mágneses vagy a szalagok alján súllyal terhelt fajta is
- olcsó
- sok helyen be lehet szerezni
- a nagyon gyakori kijárást megkönnyítendően legtöbbször kéz használata nélkül is át lehet haladni rajta, majd magától visszaáll az ajtó elé (nyári konyhánál, amikor két kézzel cipelsz valamit ki-be nagyon hasznos tulajdonság)
- kisállatok szabad ki-be mászkálását megkönnyíti
Hátránya:
- gyakran rosszul áll vissza a kezdő pozícióba, sokszor összegabalyodik, így bár szűri a bejutó rovarokat, nem mondhatjuk, hogy mindet távol tartja
- bár a fenti pontban már írtam a kisállatokról, de jobb ha számítasz rá, hogy a macskák szerint ez kiváló játék, ami a szórakozás végén sokszor végleg tönkremegy
Rolós szúnyogháló
Egy tokba tekeredik vissza a szúnyogháló, amikor nincs használatban.
Előnye:
- mozoghat fel-le és oldalirányba is a szúnyogháló tetszés szerint
- többféle fogó kapható hozzá
- minimális (egy toknyi) helyigénye van
- a redőnnyel egy tokszerkezetbe is be lehet építeni
- több fajta anyagból, és kiegészítőkkel kérhető
Hátránya:
- a végtelenségig nem nyújt kényelmes/stabil kihúzhatóságot, így nagyobb ajtókra egyáltalán nem vagy osztott/ két oldalsó tokos megoldást javasolnak
- drágább mint az ajtós megoldás
- előfordulhat, hogy időnként egy-egy bogár bemászik a tokba és így bejut a lakásba is (elhanyagolható az esélye, de azért van)
- kényelmesebb két kézzel használni húzáskor
Azt, hogy minden esetben egyedi nyílászáró méretekre és igényekre szabva kell gyártatni inkább tény, aminek megvan a maga előnye és hátránya is, szóval ide a bekezdés végére került.
Pliszé (plisse) szúnyogháló
Hazánkba csak rövid ideje kezdett beszivárogni, a köztudatban sincs jelen. Harmonikaszerűen nyílik és csukódik.
Előnye:
- könnyen kezelhető
- külföldön gyakra(bba)n alkalmazzák (ők biztos tudják az okát is)
Hátránya:
- összecsukott állapotában jelentős mértékben csökkenti az ajtó/ablak használható részét
- a többi típushoz képest drágának mondható
- nem igazán elterjedt, nem feltétlen foglalkozik vele minden szúnyoghálókat forgalmazó cég
- a harmonikaszerű kialakítása miatt sokkal szembetűnőbb a megléte, az átláthatósága nem olyan jó
Ezek után bármilyen nyílászáróról legyen is szó biztos megtalálod a leginkább neked valót. Beszerelés után pedig végre élvezheted a szúnyog-; és légymentes otthon kényelmét, de addig is tartsd a kezed ügyébe a légycsapót. :)
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!