Több évnyi hű szolgálat után itt az ideje lecserélni a porszívót? Most választási tanácsokkal segítünk, hogy a számodra legjobb porszívót vidd haza!
Hatalmas a kínálat a műszaki cikkekkel foglalkozó boltokban porszívók terén, de közel sem biztos, hogy számodra a legtöbb modell megfelelne. Ha olyan terméket szeretnél hazavinni, ami az igényeidnek megfelelő és a mindennapi életedben tényleg segítség és nem probléma forrása lesz, akkor azt javaslom ne random bökj az egyikre és vidd a kasszához, hanem előre átgondolt érvek alapján válassz!
Hogy mi alapján lehet egy ilyen döntést meghozni? Most ebben fogok segíteni. ;)
Mielőtt a porszívók tulajdonságait kezdenéd bogarászni...
Légy tisztában azzal, hogy milyen körülmények között használnád a leendő porszívódat! Nem mindegy ugyanis, hogy 40 négyzetméteres parkettás lakást vagy egy 200 négyzetméteres jórészt szőnyeges otthont takarítanál vele.
Írd fel pontokba szedve, hogy:
- hány négyzetméteres otthont porszívóznál
- milyen gyakran szoktál porszívózni
- mit szoktál/szeretnél porszívózni pl. csak a lakást vagy az autót és a kárpitos bútorokat is
- milyen talaj van a lakásban (hosszúszálú szőnyeg, padlószőnyeg, parketta, járólap stb.)
- inkább nagyobb nyitott terek vannak vagy rengeteg a sok kis apró zug, ahová nem fér be a porszívó feje
- milyen nehezítő körülmények vannak (derékig érő hajú családtagok, 5 bundás kutya és 2 perzsamacska stb.)
Tudtad, hogy léteznek kimondottan allergiásoknak és gazdiknak készült porszívók is?
Az itt felsorolt paramétereket érdemes az áruházi eladóval is megosztani, amikor segítséget vagy tanácsot kérsz!
Fontosak a korábbi tapasztalok
Tudatosítsd magadban azt is, hogy a korábbi porszívódban (vagy esetleg porszívóidban) mit szerettél és örülnél az újban is ezeknek a tulajdonságoknak és mi volt az, amit utáltál és "soha többet ilyet" kategóriás lett.
Most, hogy ezeket összegezted magadban, nagyjából elkezdett körvonalazódni, hogy milyen elvárásokat támasztasz a leendő takarító eszközöddel kapcsolatban.
Mennyit szánsz az új porszívóra?
Jó lenne, ha a világ minden pénze rendelkezésre állnak, de feltételezem ez nálad sincs így. Nyisd ki a családi pénztárcát és határozd meg, hogy maximum mennyi pénzt szánnál erre a projektre. A boltban ácsorogva könnyen eshetsz abba a hibába, hogy elcsábulsz egy olyan készülékre vágyva, amit nem engedhetsz meg magadnak. Légy határozott a kérdésben és lebegjen a szemed előtt az anyagi korlát válogatás közben!
Lássuk milyen tulajdonságokat érdemes figyelni, amikor a porszívó kínálatból próbálod kiválasztani a megfelelő darabot.
Porszívó típusok
Talán az egyik legszembetűnőbb különbség a porszívók között, hogy az álló vagy a fekvő kategóriába tartoznak-e. Azonban még ez a kérdés sem ilyen egyszerű, lássuk mikből lehet válogatni:
Fekvő "hagyományos" porszívó
Hazánkban ez a típus a legelterjedtebb. Előnye, hogy olcsó, általában ennek a legnagyobb a teljesítménye és porszívófej levehető, így a kisebb vagy nehezen elérhető helyeken is jól lehet vele boldogulni, hála a hosszú fémcsőnek és kiegészítőknek.
Hátránya, hogy bármilyen kényelmesnek is tűnik nem szabad a gégecsőnél fogva magad után rángatni, mert előbb-utóbb tönkre fog menni.
Álló, amerikai porszívó
A hétköznapokban szokták szobalány porszívónak is csúfolni, mert az amerikai filmekben, szinte kivétel nélkül ilyet használnak a bejárónők. Lehet alul vagy felül tartályos változatban is kapni. Az előbbi típust gyakran lehet 2 az 1-ben formában látni, ahol morzsaporszívóval egészül ki a nagy méretű porszívó. Könnyű velük manőverezni, mert keskenyek és nem kell magad után vonszolni semmilyen gépet, ráadásul a gépek fele vezeték nélküli.
Aki megteheti annak ezeket a porszívókat inkább a második a hétköznapokban, gyorsan előkapható darabnak javasolják a tapasztalt felhasználók, hogy csak hétvégén kelljen előkapni a fekvő, erősebb porszívót a nagytakarításhoz.
Robotporszívó
Ezek is porszívók még akkor is, ha nem ez a kép ugrik be először ha porszívót említ valaki. Hatalmas segítséget jelenthetnek egy háztartásban, ahogy fel-le cirkálva maguk végzik a házimunkát emberi asszisztálás nélkül.
A játékos háziállatok kárt tehetnek bennük és bizonyos helyre nem tudnak bemenni takarítani, így időről-időre szükséges egy másik fajta porszívóval is végigmenni a házon.
Porszívó fajták
Az alapján is csoportosíthatjuk a porszívókat, hogy mibe gyűjtik a felszívott koszt. Sokaknál ennél a pontnál rostálódik ki a legtöbb takarítóeszköz.
Létezik porzsákos kivitel, ami lehet papír (vagy egyre ritkább esetben vászon) anyagú is. A papír porzsák eldobásával a lehető legkevesebb piszkot engeded vissza a lakásba, hiszen kiveszed a gépből és kidobod a szemetesbe. Ellene szól azonban, hogy állandó feladatot és költséget jelent a porzsákok beszerzése a géphez.
A száraz tartályos porszívók használata kényelmes, de kiborításnál figyelni kell, hogy minél kevesebb por szálljon vissza a lakásba.
A porzsák nélküli vonal másik képviselője a vízszűrős porszívó. A víz segít megkötni a port, így a hatékonysága ilyen szempontból egész jó. Ha bundás kutya van otthon, akkor észben kell tartani, hogy a szőrös vizet nem jó a kukába kiborítani és a wc is eldugulhat tőle, így ezt a típust háziállatos gazdiknak nem javasolják.
Porszívó és felmosó egyben. Vannak olyan porszívók, amik "egyetlen mozdulattal" felszívják a port és felmossák/gőzölik a padlót is. Jól hangzik, praktikus, de ezeknek a gépeknek a mozgatása némi gyakorlatot igényel, hogy tökéletes legyen az eredmény és nem mindegy, hogy milyen felületen alkalmaznád.
Milyen a szűrője?
A porszívó szűrője határozza meg legnagyobb mértékben, hogy mennyi por kerül vissza az otthonod levegőjébe porszívózás közben. A hepa szűrő egyike ezeknek a szűrő fajtáknak és minél nagyobb számot látsz a hepa szó után annál jobban tartja magában a port a porszívó. Hepa 11-13 az átlag, de intenzív keresgélés után találhatsz más értéket is.
Sok porszívóba több szűrő is be van építve, hogy növeljék a hatékonyságot, ezek egy része gyakran mosható. A folyamat végén lévő, utolsó (hepa) szűrőt azonban bizonyos időnként cserélni kell. Attól függően, hogy milyen gyakran és milyen erős igénybevételnek van kitéve a porszívó, de általában évente kell cserélni ezeket a szűrőket.
Meddig ér?
Nem arra gondolok, hogy magad mellé állítva a cső vége milyen magasan van hozzád képest, hanem arra, hogy milyen hosszú kábel van hozzá,ugyan is több méteres eltérések is vannak a gépek között. Ha nem akarod folyton egyik konnektorról a másikra csatlakoztatni, akkor érdemes minél hosszabb hatótávolságú porszívót keresni. A hatótávolságba egyébként nemcsak a kábel hosszát, hanem magának a porszívónak a méretét is beleszámolják már, ezért láthatsz két különböző értéket ezeknél a soroknál.
Garancia
Az egy év garancián túlmenően sok gyártó ad 2-3 de akár 8 év garanciát is. A nagyobb műszaki boltokban lehetőség nyílik további összegért, meghosszabbítani az egy éves gyártói garanciát. Klassz lehetőség nem?
Hogy kell megemelni és parkoltatni?
A porszívók hátánál egy vékony bemélyedésbe illetve a legtöbb típusnál az alján a kerek mellett is van egy sáv, ahová a porszívó fején lévő síneket becsúsztathatod, hogy ezzel kényelmesen parkoltathasd a porszívót, ha valami miatt szünetet tartanál vagy így tárolnád a szekrényben. Hála ezeknek az apróságoknak, nem kell a földön elfektetni a porszívó csövét és fejét, amikor pl. csengetnek.
A cipekedést hivatott megkönnyíteni a hordfül, amit nem szabad összekeverni a portartály fülével, mert ez utóbbi nem alkalmas arra, hogy ennél fogva emeld meg a porszívó súlyát. Sajnos előfordul, hogy egy tervezési döntés miatt néhány modellről lefelejtik a fogantyút, ami a hétköznapi szekrényből ki-be emelésnél vagy a lépcsőn történő cipekedésnél meglehetősen sok kellemetlenséget okozhat.
Kiegészítők és extrák
Rengeteg gyártó kedveskedik kiegészítőkkel az őket választóknak pl. kimondottan parkettára szánt porszívófejjel, vagy a radiátor közeinek tisztítására is alkalmas szűkítővel. Ezeket a kellékeket vagy a fekvő porszívó testében vagy a csőre erősítve szokták tárolni.
Az extrák közé sorolható a porszívó fején lévő ledvilágítás, ami segít a még tökéletesebb eredmény elérésében. További kényelmi funkció, amit egyre gyakrabban lehet látni a porszívó csövére erősített fogantyú, aminél fogva kényelmesebben lehet a porszívót a talajon húzni és tolni.
Vásárlási tipp
Lehet, hogy nem leszek népszerű a boltok szempontjából, de azért leírom. Ha már eljutottál addig, hogy meglehetősen kevés porszívóra szűkítetted a lehetséges kiválasztottak listáját, akkor azt javaslom látogass el egy boltba és vedd őket szemügyre! Tovább megyek, ha van kiállított darab, akkor vedd le a polcról és óvatosan próbáld meg kihúzni a kábelét, finoman porszívózást imitálva magad után húzni a fekvő porszívók testét és a művelet végén teszteld le azt is, hogy mennyire találod egyszerűnek a porzsák/portartály ürítését! Hidd el meg fogsz lepődni az egyes típusok közti különbségen!
Ennél már csak az jobb, ha a baráti társaságodban akad valaki, akinél a kiszemelt példány van szolgálatban és akkor élesben is megtapasztalhatod, hogy milyen vele a takarítás.
A fenti porszívó tulajdonságokra odafigyelve és a saját elvárásaidnak eleget téve egész biztos, hogy te is rá fogsz akadni a széles kínálatból a tökéletes takarítóeszközre.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!