Megint esik? Ja nem, csak a szomszéd locsolja a növényeit!
A társasházban sok kellemetlenség származhat a szomszédoktól. Hiába ahol sokan laknak egy helyen, ott az eltérő értékítélet és szemléletmód gyakran súrlódásokhoz vezet. Most egy olyan problémával foglalkozunk, ami a tavaszi időszaktól egészen késő őszig aktuális lehet.
Senki sem vitatja, hogy az erkélyen pompázó virágok csodálatos látvány, amit az utcán sétálók és a szomszédok is élvezhetnek, még ha csak távolról is. Azonban ettől még nem fair, ha a te virágkölteményeid "árát" az alattad lakóval fizetteted meg!
Az öntözővíz pontos mennyiségét nem könnyű eltalálni, ha erre kevésbé kényes növényeket választasz a teraszra, akkor egy fokkal szerencsésebb helyzetben vagy. Időnként persze még így is előfordulhat, hogy túllősz a célon és bizony a felesleges víz elkezd kiömleni a balkonládák tálcájából és csöpögni kezd. Ha nagy ritkán ez előfordul, akkor az megérthető és nem nagy tragédia, de mint mindent ezt is túlzásba lehet vinni.
Vannak ugyanis olyan lakók, akik sportot űznek abból, hogy bőségesen túlöntözik a virágaikat. Egyszerűen vagy nem érdekli őket vagy rosszabb esetben azt használják mércének, hogy "ha már folyik ki alul a víz akkor elég lesz a locsolás". Persze arra nem gondolnak, hogy az a víz nem eltűnik a semmiben, hanem leggyakrabban az alattuk lévő erkélyére csepeg (vagy vészes mennyiségben ömlik).
Egy társasházban lakó virágöntözési áldozat úgy fogalmazott egyszer, hogy "Nem kell vizet adnom a limonádémhoz, úgyis mindennap színültig csorog a poharam, ha az erkélyemen pihennék". Bár a példára egész nyugodtan kimondhatjuk, hogy fúj ez gusztustalan, de ettől még a problémát jól szemlélteti.
Túlöntözésre hajlamos szomszédoknak
Szóval kedves erkély kertészkedők, csak csínján a vízzel, bőven elég ha a ti virágaitoknak jut belőle, az alattatok lakó majd gondoskodik a saját növényei vízellátásáról, ha szükséges.
Ha viszont már megtörtént a baj és elindult a kis patak a balkonládák alján, akkor illik neked gondoskodni a vízről! Itasd fel a többletet ruhával/felmosóval és ne engedd, hogy elhagyja a te erkélyed határait!
Bár "ez csak víz, amibe még senki nem halt bele" mégis te magad is beláthatod, hogy nem kellemes élmény, ha akaratodon kívül zuhanyzásra ítél a feletted lakó, hát még ha ez rendszeresen előfordul. Könnyen elképzelhető, hogy ő éppen száradni tette ki a frissen mosott fehér ruhákat és komoly bosszúságot okozol neki a rá csepegő virágföldes vízzel.
De lássuk mit tehetsz a pont a feletted lakó szomszédot sikerült a fentiekben körbeírnunk.
Tanácsok ázó áldozatoknak
Ha csak egyszer-egyszer, nagy ritkán esik meg, akkor légy megértő, elvégre a lelkes virággondozó még nem egyenértékű a tapasztalt növény szakival. Kis idő és biztos bele fog jönni a feletted lakó és kitapasztalja a mértéket.
Ha legközelebb összefuttok a lépcsőházban, akkor udvariasan és kedvesen beszélj vele, hogy próbáljon meg ügyelni arra, hogy csak annyi vizet adjon a virágainak, amennyit fel tudnak venni és inkább öntözzön többször kevesebbet mint ritkán, de akkor rengeteget. (Egyébként a növények is így szeretik jobban, ami egy jó érv. ;) )
Ha továbbra is esőre áll a helyzet az erkélyeden még a legnagyobb napsütésben is, akkor fordulj a közös képviselőhöz és kérd meg, hogy hasson ő a vízitündérre feletted.
Bár furcsának tűnhet, de ha megszökni nem akarsz, a csökönyös virágossal meg nem lehet szót érteni, akkor az is egy mód, ha te magad is telepítesz az erkély szélére néhány strapabíró palántát és a továbbiakban erre a célra használod a tűz, akarom írni a vízvonalba kerülő balkon területet. Ki tudja még lehet élvezni is fogod az így rád tukmált hobbit és a virágokat.
Végső esetben érdemes lehet elgondolkodni egy előtető (vagy más néven esőkidobó) felszerelésén, ezzel elkerülve, hogy folyton nálad legyen nedves az erkély korlát. Ha ez a megoldás szimpatikus akkor egyeztess a közös képviselővel (és/vagy a helyi önkormányzattal), hogy nálatok ütközik-e valamilyen akadályba a társasház homlokzatának ilyen fajta megváltoztatása.
A társasházi létnek vannak árnyoldalai, de némi odafigyeléssel és udvarias kommunikációval a legtöbb gond megoldható.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!