Talán az emberiséggel egyidős probléma a közös dolgok nem egyenlő arányú használatából adódó igazságtalanságok, amikor emiatt költségünk keletkezik. Magyarul, miért fizetek egy 60 négyzetméteres lakás tulajdonosaként ugyanannyi szemétdíjat, miközben egyedül élek? Bezzeg az ugyanekkora lakásban lakó szomszédaim négyen vannak.
4 ember meg garantáltan több szemetet termel, mint 1.
Szemét dologgal (haha, éérted?!) kapcsolatban már írtam és ott amellett érveltem, hogy lehet, hogy nem igazságos a szemétszétosztásos rendszer (amúgy tényleg), de még mindig így a legolcsóbb, úgyhogy ez egy béka.
Földszintieknek minek lift?
Az viszont tényleg kérdés, hogy miért fizetnek a földszinti lakók a lift
- üzemeltetése,
- karbantartása,
- felújítása
után, ha ők soha az életben nem használják. Márpedig a szemétdíjeltérésnél jelentősebb költség a lift. Nemcsak a villanyfogyasztása, hanem a rendszeres és több százezres felülvizsgálati díjai, vagy a karbantartásé, mert a liftek is szeretik feldobni a papucsot.
A földszinten lakókban ilyenkor teljesen joggal merül fel az igény, hogy a lifthez - lévén nem sok közük - nem szeretnének hozzájárulni.
Mit mond a jog?
Társasházaknak a közös tulajdon költségei mindenkit tulajdoni hányad alapján terhelnek. Ez eddig tiszta. A panelház 1-9. emeletéig nem húzhatja ki magát mindenki, azzal a felkiáltással, hogy a tetőt szigetelje a 10. emelet, mert az az ő fejük fölött van.
A tető közös és mindenki érdeke, hogy legyen. Ugyanis a tetőnélküliséget előbb-utóbb a földszintiek is meg fogják érezni, mindaddig, amíg a víz lefelé folyik. Tehát, ők is "használják". Ugyanígy közösek a falak, de még a benne futó vezetékek vagy az izzók is.
Az viszont már más kérdés, hogy olyan dolgokhoz valóban tulajdoni hányad alapján kellene-e hozzájárulnom, amit nem használok vagy nem a tulajdoni hányadom arányában?! Dr. Kovács Norbert írt is erről az egyik bejegyzésében.
Mit mond a társasházakról szóló törvény?
Az ügyvéd úr arra hívja fel a figyelmünket, hogy a törvény lehetőséget biztosít arra, hogy például a földszinten lakóknak ne kelljen a lifttel kapcsolatos költségeket a lakásuk mérete alapján állniuk.
A törvény lehetővé teszi ugyanis, hogy abban az esetben pl., ha a közös tulajdonú ingatlanrészeket a tulajdonostársak ténylegesen nem a közös tulajdoni arányaik szerint jogosultak használni, úgy értelemszeren ne a tulajdoni hányaduk, hanem a tényleges használat arányában fizessék a közös költség vonatkozó részét.
Tehát. a törvényi lehetőség adott, hogy a liftet csak azoknak a szinteknek kelljen finanszírozniuk, akik valóban használják is. A gond az, hogy erről közgyűlésnek kell szavaznia. Ami szerintem egyáltalán nem találna zárt fülekre, ha felveted a következő közgyűlésen, de ha nem sikerül empátiát ébresztened, akkor ügyvédre lesz szükséged a témában (ha megéri).
Elégedetlen vagy a közös képviselőddel? Itt tudod teszteli, hogy jogos-e az elégedetlenséged. Itt pedig rólunk olvashatsz. ;)