"Társasházi kutyás illemszabályok" cikkünk olvasása után kért segítséget Aszterik, aki igazi Házmestermedvének való bajban van, mert a szomszédságában nem egy, hanem egyből két folyton ugató kutya is lakik. Nézzük, mit tehet, ha nem akar beleőrülni, de költözni sincs kedve!
Medve létemre nem tudok kibújni a bundámból és elsősorban olyan megoldásokat tanácsolnék, amik win-win alapúak, hogy mindenkinek jó legyen a jövőben. Neked, a szomszédnak, de még a jelenleg kissé bosszantó blökinek is!
1. Társasházban soha nem lesz néma csend!
Nagyon kellemetlen, amikor az ember a saját lakásában sem tud nyugodtan pihenni. Ennek ellenére, nem szabad elfelejteni, hogy társasházban vagy alapvetően bármilyen közösségben lakni nemcsak előnyökkel, hanem sajnos bizonyos fokú kényelmetlenséggel is jár.
Aki nem bírja a legkisebb zavaró tényezőt sem, annak marad a barlang, de hidd el, ott a magányos hegytetőn, a barlang mélyén meg túl nagy a csend, a magány és az elszigeteltség. Már próbáltam, elvégre medve volnék! Biztos neked is van olyan szokásod, ami meg a többi lakót bosszantja. Szóval elsősorban türelem, megértés, alkalmazkodás! Nem erre számítottál? Bocs!
2. Beszélj a szomszéddal!
Csengess be a szomszédhoz és mondd el neki, mi a gond! Előfordulhat, hogy nem is tudja, hogy a kutya ugat, amíg nincs otthon, így meglepetésként érné, egy "mit képzelsz..." kirohanás. Sokkal nyitottabb lesz a szomszéd, hogy megoldjátok a helyzetet, ha emberi hangon és megértően, először érdeklődően fordulsz felé, és őszintén, illedelmesen, de határozottan feltárod neki a tényeket.
3. Hívd segítségül a lakóközösség erejét!
Ha egyedül kevés voltál a probléma megoldásához, és a szomszéd nem vett komolyan, akkor fordulj a többi lakóhoz! Kérdezd meg a szomszéd Kati nénit meg Béla bácsit, hogy őket is zavarja-e a kutya folyamatos ugatása. Ha többen is azt mondják, hogy nem, akkor lehet, benned van a hiba és kicsit érzékenyebb vagy az átlagnál (vagy csak te vagy otthon napközben, amikor a kutya meg egyedül). Ha ők is egyetértenek veled, akkor beszéljetek újra együtt a kutya gazdijával, akár a közgyűlés keretein belül is.
4. Mutasd meg a gazdinak, min kellene változtatnia!
Jelezted egyszer, de kutyába se vett?
Válassz a naptáradban két hetet, amikor minden egyes alkalommal, amikor túlzásba viszi a kutyája a csaholást, átmész hozzá. Persze nem arra gondolok, hogy rögtön az első vakkantásnál törd rá az ajtót a feletted lakóra, nem! De amikor indokolt, akkor ne tétlenkedj! Hidd el, néhány éjszakai pizsamás átcsöngetés után, ő is át fogja érezni a helyzetedet, mert akkor már neki is ki kell kelnie a meleg ágyacskájából, akkor is, ha egyébként őt a kutya nem zavarja a szundikálásban.
5. Ajánld fel a segítségedet!
Itt jön az igazi bajnoki megoldás. Ha te egyébként szeretsz a szabadban futni, vagy a parkban sétálni, akkor ajánld fel a szomszédnak, hogy bizonyos időközönként elviszed a kutyáját lefárasztani. Ismered a kutyások nagy mondását, igaz? - "A fáradt kutya a jó kutya (és mellesleg a csendes is)."
Te is sportosabb leszel ettől a megoldástól, ráadásul a jó levegőn megspórolhatod a konditerem költségeit. Az már csak hab lesz a tortán, hogy szép lassan valószínűleg a szívedhez fog nőni a kis csaholó szőrgombóc, így te is több mindent el fogsz neki nézni, ebben egészen biztos vagyok! :)
6. Kérjetek segítséget!
Az is lehetséges, hogy a kutya nem unatkozik, hanem szeparációs szorongásban szenved. Elképzelhető, hogy a gazdái nem tanították meg neki, hogy nem kell pánikolni, amikor pl. egyedül marad otthon. Ennek megtanítására rengetegféle módszer létezik. Azonban ha egyedül nem boldogultok, akkor fel kellene kérni egy kutyaoktatót, hogy foglalkozzon kicsit a blökivel. Lehet, hogy néhány alkalom után teljesen megszűnik a probléma. Ennek költségeit természetesen a szomszédnak illene állnia, de ha nem akarja, lehet hogy neked is megér néhány ezer forintot a dolog. Nem?
7. Lepd meg a kutyát egy hosszan rágcsálható finomsággal!
Közeledik a húsvét, vegyél az unatkozó négylábúnak egy kis csócsálni való apróságot! Amíg a kutya az ajándékán rágódik, neked sem kell a problémán rágódnod, mert csend lesz. A gazdi szemében nagyot fogsz nőni, a kutya boldog lesz, te meg nyugodtan pihensz egy ideig. Arra figyelj, hogy ne labdát vagy kötelet válassz, mert azzal a rágcsáláson kívül mást is lehet játszani, és a végén a játék hevében nagyobb lesz a ricsaj, mint előtte!
8. A nyugalomért mindent
Valószínűleg senki nem akar a szomszédok miatt plusz költségekbe bonyolódni felújításkor, de néha szükségszerű és mindenkinek így lesz a legjobb. Hangszigeteld a lakásod! Ha panelról van szó, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy biztos hatékony legyen a végeredmény és bár teljesen nem lesz néma csend, de nagyban tompíthatja a kutyaugatást.
9. Birtokvédelmi eljárás - biztos a legjobb megoldás?
Medveolvasónk említette és mi is szoktuk javasolni, mint végső megoldást, a birtokvédelmi eljárást. Én annyit fűznék ehhez hozzá, hogy biztos, hogy a hivatalos háborúskodás után is szeretnél abban a lépcsőházban lakni? Gondolj bele, ha neked adnak igazat, ha a szomszédnak, utána együtt kell élnetek, és valószínűleg naponta találkozni is fogtok.
Költözés
Senki nem akarja ezt hallani, de van, amikor nem tehetsz mást, mint összecsomagolsz és tovább állsz! Nagyon kellemetlen és nagyon dühítő, hogy a szomszéd miatt kell meglépned, ezt megértem. Viszont, ha a fenti ötletek közül nálatok egy sem vált be, akkor nincs más hátra, mint előre!
Remélem, hogy a fenti tanácsok segítenek elsimítani a helyzetet a kutyás szomszéddal. Bár nehéz ilyenkor tudomásul venni, de nem a kutya tehet a helyzetről. Próbáljátok meg - amíg csak lehet - barátságos stílusban rendezni a kialakult ügyet, ha pedig nem megy, akkor is!
Ha pedig nálatok pont közösképviselet-váltás van, akkor hadd ajánljam, khm, MAGAM. Itt tesztelheted a saját képviseleted, hogy mennyire jók, itt pedig olvashatsz rólunk. Küldj egy mailt, hogy szívesen látnál magatoknál, a többi már az én dolgom! ;)
ui.: Jelentkezz majd, hogy jutottatok-e valamire!