A címet azért nem kell kihívásnak venni, mert nincs az az élőlény, amit szánt szándékkal ne lehetne jobb létre szenderíteni. Lehet, hogy a legenda szerint a csótány túléli az atomrobbanást is, de neki is van gyenge pontja, egy erőteljes fejbe kólintás a cipőtalppal például megteszi. Hogy szavamat ne feledjem, most a legellenállóbb szobanövényekről lesz szó, igazi túlélőkről, akik bátran ajánlhatók a kezdőknek is, mégis nagyon mutatósak.
Zöld imádó medveként nem vagyok hajlandó műanyagból, nejlonból, papírból és még ki tudja miből készült utánzatokat tartani. Nekem igazi kell, így minden évszakban veszek néhány újabb halálra ítélt áldozatot és kitartóan próbálkozom! Azt gondolhatnád - ha ennyi növényt veszek -, kész dzsungel van itthon, de a valóság az, hogy néhány strapabíró egyeden kívül, a többség minden próbálkozásom ellenére is feladja egy idő után. Pedig kész gyűjteményem van növénytápokból, különböző pH-jú virágföldekből és permetszerekből, a megüresedett kaspókról már nem is beszélve.
Sajnos olyan növénygyilkos hírében állok, hogy a barátaim még a műnövényekért is aggódnának, ha hozzám kerülnének. Most olyan növényeket fogok listázni, amik jó része még nálam is vidáman él, adva némi reményt a növényre ácsingózó lelkemnek. Ha ismerős a helyzet neked is, akkor tarts velem!
Nem ismered még Házmestermedvét? Ha dögösnek tartod, hogy ezen a blogon jó tanácsokkal, ötletekkel látja el lakóit, akkor hívd meg a házadhoz közös képviselőnek, vagy teszteld a sajátodat, hogy ő jól csinálja-e a házkezelést.
Az aranyat érő anyósnyelv
Mondhatnád, hogy jól kezdődik ez a cikk is, de hidd el, nem olyan rémes a helyzet, mint gondolnád! Hivatalosan Sansevieria néven találod meg, rengetegféle változata ismert: a trifasciata például a sárga szélű gyakori darab elnevezése. A nagyon hosszú, hegyes leveleiről kapta a hétköznapi nyelvben használt vicces nevét, ami miatt talán nem is ajánlanám anyósnak ajándékba, nehogy magára vegye! Hacsak... :)
Levelei függőlegesen nőnek, és elérhetik a 120 centiméteres magasságot is. Igazi óriásnak számít a maga kategóriájában.
Nagyon kitartó növény, mondhatni elpusztíthatatlan. A kínaiak szerint az anyósnyelv vonzza a sárkányokat. Nem kell aggódni, a szerencsehozó fajtájukat! A gazdi szinte bármilyen bénázásával megküzd, és a legjobb benne, hogy még szóvá sem teszi!
Vigyázat! Mérgező növény, lenyelése esetén hasmenést és hányást okozhat, így kisgyerekek és házi kedvencek mellett nem javasolt!
Az anyósnyelv 5+1 jó tulajdonsága
- Éjszaka is oxigént termel, ellentétben a legtöbb szobanövénnyel, így hasznos dísze lehet a hálószobádnak is.
- A betegségek és kártevők legtöbbször nagy ívben elkerülik. Őt se szeretheti mindenki!
- A NASA kutatásai szerint a mérgező vegyületek (pl. triklór-etilén, formaldehid, benzol) csökkentésében is élen jár, szóval növény formában tényleg egy kincs.
- Átlagos szobai hőmérsékleten is jól érzi magát, és a napos, világos, de félárnyékos helyeken is megél. A panelokra jellemző száraz levegőt is jól viseli, és az öntözést sem kell túlzásba vinni az esetében. Tápozni elég nyáron, akkor is ritkán.
- Szaporítása többféle módon is történhet. Virágot ritkán hoz, de akkor fürtökben és rendkívül illatosat.
- Több helyen állítják, hogy mesterséges fényben is képes fotoszintetizálni. Ügyes! :)
ZZ pálma - az agglegények kedvence
Ha az anyósnyelvvel kezdünk, folytassuk a ZZ pálmával, amit hivatalosan Zamioculcas zamiifolia néven keress! Kissé gúnyosnak hangzó becézését - (agg)legénypálma - azért kapta, mert egy nő nélküli férfi odúban is képes életben maradni. Bocs, srácok! Ugye, nincs harag? :)
A világosabb és sötétebb helyeken is megél, de utóbbi esetben a levelei is sötétebb zöld színűek lesznek, viszont a tűző napsütést nem kedveli.
Tápozást nem igényel, és öntözni is csak ritkán kell, csak akkor, ha már kiszáradt a földje. Valószínűleg mutatós külseje és strapabíró mivolta miatt találkozhatunk egyre több középületben, plázában és bankban is vele.
Egész évben hozza az újabbnál-újabb hajtásokat, amik közül a nagyobbak elhajolnak oldalra, így terebélyesedésre hajlamos. Kedveli a szűk cserepet, így átültetését halogasd nyugodtan, ameddig csak lehet!
Így születhet új ZZ pálma, egy letört szárból
Nálam például ő a legöregebb növény (már évek óta megvan) és gyönyörű. Amikor átültettem, letört néhány kisebb szár, amit sajnáltam kidobni, így hirtelen ötlettől vezérelve bedugtam egy földdel teli cserépbe. Hónapokig gondoztam, de semmi változás nem történt... nem is száradt el, de nem is fejlődött. Aztán megtört a jég, és elkezdett új szárakat hozni, azóta is él és virul. A mosolygós kaspóban lakik az én fiatalabb növénykém. Csudiszép, ugye? :)
Pálmaliliom - az igazi túlélő
Más néven yukka vagy jukka néven is emlegetik, bár én itthon csak elefántormánynak hívom, a törzse miatt, mert engem arra emlékeztet.
Az óriás jukka törzse csupasz és a tetején kisebb csoportokban hegyes, hosszú levelek nőnek. Annak érdekében, hogy még dekoratívabb legyen, a boltokban gyakran különböző magasságú törzzsel rendelkező növényeket árulnak egy cserépben. Mérete elérheti a 2 métert is. Igénytelen növény, a rendszertelen öntözést is túléli, mivel a törzsében képes tárolni a nedvességet. Télen a havi egy locsolás is elegendő.
Fénykedvelő növény, így igyekezz számára napos sarkot biztosítani. Mindenkinek van valami gyengéje. Én mondtam!
A kisebb növényeket elég két évente átültetni. Amikor a növény mérete miatt már gondot okoz az átültetés, a felszíni talajréteg cseréje elégséges.
Télen egy hűvösebb hely az ideális számára. Erről én nem tudtam, de a sors fintora, hogy pont az erkélyajtó mellé került, amikor hazahoztam. Sokáig semmi gondja nem volt, de amint átraktam a szoba másik sarkába, télen sárgulni és száradni kezdtek a levelei, ami minden jel szerint ezért történt.
A jukka meg is támadhat, ne hagyd magad!
Vigyázz, amikor tisztítod őkelmét, mert a vékonyabb levelek széle bizony könnyen elvághatja a kezedet. Tapasztalat, úgyhogy higgy nekem!
Szobafikusz - a levélóriás
Ficus elastica a hivatalos megszólítása. Tejszerű nedve bár mérgező, mégis nagyon hasznos, mert őshazájában gumit készítenek belőle, a magas kaucsuktartalma miatt. 20-30 centiméteresre megnövő, bőrszerű leveleiről könnyen felismerhető.
Gyönyörű levelei akkor mutatják meg valódi szépségüket, ha időnként letörlőd a port a leveleiről. Gyerekkoromban mindig sörbe mártott vattakoronggal mostuk le, mert attól különösen szépen csillogott minden egyes levele. Tudom, sajnálod rá, de ennyit igazán megérdemel, neked is örömet fog okozni ránézni, szóval adj neki is egy kortyot!
Természetes élőhelyén magassága elérheti a 30 métert is, de a panelek fogságában is nő évente kb. 40 centimétert, így gyorsan eléri a maga 2-4 méterével a plafont. Kezdő kertészeknek ideális szobanövény. A tarka levelű változat a világosabb helyet szereti, míg a sötétzöld színű a félárnyékban is otthonosan növekszik.
Az öntözést ennél a stramm növénykénél sem kell túlzásba vinni. Vigyázz, mert ennek a fikusznak van egy gyenge pontja: a huzatra nagyon kényes, így elhelyezésekkor ezt vedd figyelembe!
Aloe vera - a házi gyógyító
A vastag, húsos levelei szélét tüskék szegélyezik, amitől közelről nézve egy horrorfilm csápos szörnyetege is lehetne, de ő nem bánt! Sőt, konkrétan gyógyít!
Törpe fajtájának levelei 2-3 centiméteresek, de nagyobb változatánál több mint egyméteres magasságra is számíthatsz! Tök jó fej, mert egyértelmű jeleket küld, ha túllocsolod: levelei puhává válnak és képes szomorúságában kifordulni a földből.
Télen elég kéthetente a közelébe menned az öntözőkannával, viszont a meleg és világos helyet szereti, úgyhogy keress neki egy ennek megfelelő sarkot (oké, lehet nem sarok is)!
a átültetnéd, akkor általános virágföldhöz feltétlen keverj egy adag homokot vagy sódert, fele-fele arányban, mert ebben a közegben érzi otthonosan magát. Ideális feltételek mellett akár a 10 éves kort is megélheti.
Mire jó az aloe vera?
Ha letöröd a levelét, akkor meglátod a belül található, kocsonyára hasonlító nedvet: ebből készülnek az aloés gyógykészítmények. Ha kisebb konyhai égést szenvedsz, lehorzsoltad a kezedet vagy megcsípett egy bogár, akkor egy kanállal kapard ki a levél belsejét, és hűs nedvével kend be a sérülésedet.
A növényt nem kell félteni, ha letörsz belőle egy darabot, önmagát is meggyógyítja, és lezárja a "sebet" egy gumis réteggel. Okos, mi? :)
Sokan a növény gyógyító részét belsőleg is alkalmazzák, de ebbe nem mennék bele, és nem is merlek biztatni, hogy kísérletezz vele otthon. Ne felejtsd el, hogy a növény gyógyító része csak 4-5 éves kora után fejlődik ki rendesen, így a fiatalabb növénykédet soha ne használd fel!
Ezek után, remélem, hogy neked is lesz néhány igazi sikertörténeted a szobanövények tekintetében. Szívből kívánom, hogy a lakásod zöldbe boruljon, és ne a szoba sarkában jelentkező penésztől, hanem a szebbnél-szebb növényektől! Ha kiegészítenéd a kis listámat, bátran kommentelj, medveszívünk repesve várja a segítségedet!
Ha pedig nálatok pont közösképviselet-váltás van, akkor hadd ajánljam, khm, MAGAM. Itt tesztelheted a saját képviseleted, hogy mennyire jók, itt pedig olvashatsz rólunk. Küldj egy mailt, hogy szívesen látnál magatoknál, a többi már az én dolgom! ;)