Sokan kényszerűségnek érzik a panellakásban élést és alig várják, hogy megszabaduljanak egy ilyen típusú otthontól. Vannak hozzá tartozó negatívumok, ehhez kétség sem fér, de nem szabad az élet árnyoldalaira koncentrálni. Lásd meg a szépet és a jót a régi korok masszív monstrumaiban! Oka van annak, hogy ennyi ember éli mindennapjait bennük. A pénz nyomós érv, de nem minden.
Hirdessünk versenyt, hogy ki tud több előnyös dolgot írni a panellakásokról! Benne vagy? Figyelj, én kezdem!
Jó infrastruktúra
A panellakások a városok centrumában kapnak otthont, minden településen. A peremterületekre, a városhoz közeli falukra és a vonzáskörzetekre nem jellemző a paneldzsungel. A sok ember miatt az infrastruktúra kimondottan előnyös a panellakások szomszédságában, sok a buszmegálló, gyakran és minden irányba járnak a buszok és más tömegközlekedési eszközök. Bár kényelmes az autó, de simán lehet élni nélküle, ha az ember panellakásban lakik. Az utak relatíve jó állapotban vannak és a közvilágítás is kielégítő. A legtöbb helyen még gyalogosan is lehet néhány percen belül óvodát, iskolát, boltot, patikát és postát is találni a közelben.
Azonos alaprajzok
A panellakások egy kaptafára készültek, vannak olyan városok, ha megmondod a méretet, csak egy fajta alaprajzú lakást kaphatsz, nincs variálás. Éppen ezért, ha bemész a helyi ablakosokhoz és megmondod a címed és a lakás méretet, jó eséllyel fejből fogják tudni, hogy milyen méretű és nyílású ablakra lesz szükséged. Költözéskor, ha szeretted a lakásod felosztását, csak másik kerületbe szeretnél áttelepülni, gond nélkül vehetsz pont ugyanolyan méretű és alaprajzi elrendezésű lakást, mint amilyen a korábbi volt. Ez azért menő, nem?
Logikus térrendezés
Ha valaki munkájából vagy érdeklődéséből fakadóan nézeget ingatlanhirdetéseket, gyakran láthat olyan alaprajzokat, amitől az ember haja az égnek áll, és csak egy kérdése lenne a tervezőjéhez: "Mit gondoltál"? Mit gondoltál, amikor a konyhából nyílik a WC, vagy amikor az egyik szobába csak három másik szobán át vezet az út? Hát panellakásoknál ilyen gond nincs. Minden helyiség pontosan ott van, ahol az logikus, nincsenek hiányzó helyiségek: pl. előszobába érkezel, nem a nappali vagy a konyha közepére, és nem spórolták le a közlekedőket.
Nincsenek kihasználhatatlan zegzugok
Nincs tetőtér, ahol a szoba oldalainál már egy ötéves gyereknek is kihívás egyenes háttal sétálni, így a szoba berendezhetősége erősen korlátozott. A lépcső alatti gardrób kihasználható volt Harry Potternek, de ő is utálta... mi lett volna, ha csigalépcsővel épült volna a rokonai háza?
Ha már a kihasználhatatlan terek szóba kerültek, gondolj a belmagasságra! Egy panelban teljesen átlagosnak mondható ez a paraméter, míg egy polgári lakásnál vagy indusztriális stílusú lakásnál az első tulajdonságok között jut az átlagember eszébe a 4 méteres belmagasság, ami kifűtés szempontjából sem igazán előnyös! Persze más az, ha annyira magas, hogy csodás galériát készíthetsz, de a legtöbbször még pont nem. Szóval, ezektől a nem teljes értékű terektől is megkíméled magad, ha panelban laksz.
Lakható méret - pazarlás nélkül
A panellakásokról mindenkinek a töpörödött konyha és a mini fürdőszoba jut eszébe. Ez alól én sem vagyok kivétel, különösen, amikor beverem a könyököm vagy belerúgok valaminek a sarkába. A tények azt igazolják, hogy mégis minden belefér az adott helyiségbe. A fürdőbe azért csak befér a kád, mosógép, kagyló, kis szekrény, stb. A konyhába pedig kihívás nélkül el lehet helyezni egy méretes hűtőt és egy mosogatógépet is még a tűzhelyen kívül. Csak ügyesen kell csinálni! Végül is ott van minden, aminek ott kell lennie, még ha nem is a legnagyobb méretben.
Mindenki éldegélhetne 300 négyzetméteres otthonban is, de fenntartani vagy kihasználni, takarítani, karbantartani már nem tudná és még a megfizethetőségről nem is beszéltünk. Szóval mi, akik a panelok foglyai vagyunk, legyünk őszinték: ezt a méretet tudjuk és szeretnénk magunkénak tudni. Ha nem lenne ez a méret elérhető az ingatlanpiacon, ilyen feltételekkel, igen nagy gondban lennénk!
Biztos erőd a természeti elemekkel szemben
Talán erre az előnyre gondolnának a legkevesebben, ha panelről van szó, pedig masszív kis otthont biztosít. Laktam már négylakásos téglaházban a folyó mellett, ahol minden évben kétszer jártuk a töltést a szomszédokkal, hogy a víz idén mennyire jön fel, kell-e izgulni az árvíz és a buzgárok miatt.
Családi házhoz is volt egy rövid ideig szerencsém, ahol a nagyobb viharoknál a tető cserepeiért lehetett aggódni vagy az áramkimaradásért, amit annyira nem rohantak megjavítani. Nem azt mondom, hogy ez az a tulajdonság, amiért érdemes mindenáron panelt vásárolni, de megnyugtató a gondolat, hogy az elemi erőkkel szemben viszonylag biztonságban vagyok, amikor álomra hajtom a fejem. Ha a három kismalacnak lett volna legalább még egy bátyja, tuti, hogy a farkas elől egy panelbe költözött volna az egész kondával együtt.
Ideális választás minden élethelyzetben
Panelban gyerekként sem volt rossz lakni, mert mindig volt egy csomó gyerek a környéken, akivel lehetett haverkodni. Az egyetemisták is szeretik, de ők inkább a bulizóna közelsége és az olcsó albérleti díj miatt preferálják. Felnőttként is lehet kedvelni a paneleket, egy, két, de akár három gyerkőcnek is lehet helyet szorítani benne és rengeteg a játszótér. Idősebb korban is vannak tagadhatatlan előnyei egy kertes házzal szemben, főleg mivel liftes házról beszélünk, ami az egyik legfontosabb lesz a fáradt, beteg lábainknak.
Közel a segítség
Ennyi szomszédból valaki mindig otthon van. Ismerős az a szituáció, hogy főzöl, mert vendégeket vársz és elfelejtettél egy fő hozzávalót megvenni vagy nem lett elég? Ilyenkor vagy elmész a boltba - ha egyáltalán nyitva van és belefér az idődbe -, vagy átkopogsz a szomszédba és 5 perc alatt elhárítottad a vészhelyzetet. Ha csőtörés van, ha nem tudod kinyitni az uborkás üveget, vagy elmegy az áram... minden esetben könnyen elérhetőek a szomszédok és kisegítenek a bajból, vagy legalább van kinek kipöffögnöd magad.
Azt mondják, az udvariasság kihalófélben van, ennek ellenére, ha nehéz tárgyat kell felcipelnem, a legtöbbször arra jár egy fiatalember és felajánlja, hogy segít. Volt egy ismerősöm, aki egyedül lakott a lakásában, így az volt az első tette, amikor hazaért, hogy bekapcsolta a TV-t vagy a rádiót, csak mert nem bírta elviselni a csendet. A magányérzet egy panelban nem harapózhat el annyira, mert folyamatos a motoszkálás, egyszerűen "él a ház", nincs néma csend. Idősebb korban is szerencsésebb, ha közel vannak a szomszédok, és ennek millió előnyét részleteznem sem kell, ugye?!
Bőséges szolgáltatóválaszték
A legtöbb szolgáltató a város külső részeire sokkal lassabban viszi ki a portékáját. Gondolj például az internetszolgáltatókra, akik közül a sűrűbben lakott helyeken rendesen lehet válogatni, míg a kisebb településeken vagy a város szélein jó ha egy is akad, akinél nem akadozik a net. Kábel TV csomagokból is két opciód szokott lenni vidéken, kéred vagy nem kéred azt az egyet, ami van. Hasonló a helyzet a pizzériákkal, akik jobb esetben magasabb kiszállítási díj ellenében, de hajlandók becsöngetni a messzebb lakókhoz is, míg a panelban lakók általában olcsóbban és hamarabb is jutnak hozzá a finomságokhoz.
Könnyen eladható
Igaz, hogy néhány éve az dől minden médiából, hogy dübörög az ingatlanpiac, de a panellakások mindig is forogtak. Reális árszabás mellett, néhány hét alatt könnyen el lehet adni a panellakást, míg a statisztikák szerint a családi házak esetében ez jóval több időbe kerül. A szűkösebb keretből gazdálkodó befektetők számára is csábítók, mert kiadásra szeretik kínálni ezeket a típusú lakásokat, mert hamar kiadhatók.
Legolcsóbb lakástípus
Szorosan kapcsolódik a felső ponthoz az a tény, hogy ezek a lakások viszonylag olcsók. Tudom nem illik ilyet mondani, egy ekkora értékű dologról, de tény, hogy a panelok ára beugrós az ingatlanpiacon, ha nem számítjuk a madár se jár arra helyen lévő, félig összedőlt ezeréves romhalmaz ingatlanokat.
Alacsony lakhatási költségek
Ismerősöm pont most költözik ki egy kisebb faluba és nagy bánatára nincs bevezetve a gáz a környékre, így kénytelen új villanytűzhelyt venni. Panelben, legalábbis nálunk, átalánydíjas a gáz, függetlenül a fogyasztás mértékétől, aminek nagyon örülök. Az én esetemben a szemétdíj is kedvezőbb, mint panelkorszakom előtt. Egy szó mint száz, kisebb lakás, több szolgáltató és még több lakó egyenlő olcsóbb lakhatási költségek.
Ha több szemétdíjat fizetsz, mint a szomszédod,
olvasd el ezt a cikket is!
Olcsó fűtés
Bár a rezsiről már beszéltünk, a fűtést mégis külön kiemelném. Régen szidták, mint a bokrot a távfűtést, de az az igazság, hogy azokban a tömbökben, ahol már fűtéskorszerűsítésen túlesett a ház, a panelprogram keretében ott bizony télen a melegtől és nem a számla összegétől lehet izzadni. Mivel a külső falak szigetelésén kívül körbevesznek a szomszédok lakásai is, nem igazán vannak jéghideg falak télen sem. Éppen ezért kezd elterjedni az az erősen vitatott felfogás, hogy nincs is szükség fűtésre télen, mert a többi lakónak hála, nálam is meleg lesz. Jaj!
Kevesebb a ház körüli teendő
Valószínűleg, aki kertes házba költözik szeret tenni-venni a friss levegőn és a ház körül. Én mégis örülök, hogy nem az én felelősségem például a kukák kihúzása, mert ha rajtam múlna, biztos jó párszor elfelejteném kikészíteni a kukásoknak. A szemete tartály időnkénti kimosásáról inkább ne is beszéljünk! A hólapátolás sem tartozik a kedvenceim közé, különösen akkor, ha még a reggeli csúcs előtt kell megejteni! Szerencsére panellakóként erre sincs gondom. Ha valami történik a házban, a legtöbb esetben a közös képviselő vagy a takarítóhölgy intézkedik, nekem max. annyi a dolgom, hogy szólok, hogy gáz van.
Panorámás kilátás
Valószínűleg itt sokan felhördülnek és részben igazuk is van. Nem minden panellakásból szép a kilátás, különösen akkor, ha egy másik betontömbre néz az ablakod, ami szinte olyan közel van, hogy kinyújtott kézzel átvehetnéd a frissen sült muffint a szomszéd nénitől, a szemközti házból. De ha az 5.-6. emelet fölött laksz és olyan szerencsés helyen van a tömbötök, hogy semmi nem zavarja a kilátást, akkor csodálatos naplementékben lehet részed. Elismerem, hogy egy igazi penthouseban biztos szebb még a kilátás is, de annyiért legyen is! Vannak olyan panellakások, ahonnan 20 km távolságra is elláthatni, és úgy érzed az erkélyről, hogy az egész város a lábaidnál fekszik.
Ahányszor elhangzik, hogy panellakásban lakom, az ismerőseim döntő többsége sajnálkozva vág egy fintort, és együttérzően meglapogatja a vállamat, függetlenül attól, hogy ők is abban laknak vagy nem. Ilyenkor erős kényszert érzek, hogy magyarázkodásba kezdjek, pedig panelben lakni nem bűn. Egyáltalán nem katasztrófa egy ilyen otthon, annak ellenére, hogy az emberek általában lenézik és napestig tudnák sorolni a hátrányait. Rengeteg tagadhatatlan előnye van ezeknek a lakásoknak is! Kihagytam valamit?
Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!
Az utolsó 100 komment: