Nincs is annál szomorúbb, mint amikor egy közeli hozzátartozónkat veszítjük el, de sajnos ez elkerülhetetlen. Most egy kicsit azzal foglalkozunk a rokonok és a szomszédok szemszögéből, hogy miket szokás tenni a haláleset bekövetkezése után, ha az egy társasházban történt.
Az ember életében az egyik legfájdalmasabb időszak, amikor egy szerettét elveszíti. Azonban a gyász megrendítő fájdalmában, még a hivatalos és egyéb ügyeket is intézni kell valamelyik közeli hozzátartozónak, bármennyire is megterhelő ez a feladat.
Abban az esetben, ha az elhunyt személy társasházban lakott szokás értesíteni a vele egy lépcsőházban élő szomszédokat is. Ha csupán nagyon rövid ideje költözött a házba és nem ismert még senkit, akkor természetesen ettől eltekinthetünk, de minden más esetben illendő szokás tájékoztatni a szomszédokat is.
Ha tudunk róla, hogy különösen jó viszonyt, szoros barátságot ápolt a társasházban egy másik ott élővel, akkor hozzá nyugodtan csengessünk be és szóban értesítsük a szomorú hírről, hogy ne mástól kelljen meghallania, hogy például a 20 éve legjobb barátnője eltávozott. A közvetlen szomszédokkal is így illik eljárni.
A beszélgetés során megkérhetjük az egyik szomszédot arra, hogy ürítse a postaládát, amennyiben ez nem áll módunkban, hiszen több mint valószínű, hogy fel fogja ajánlani a segítségét a terhek enyhítésében.
Ha nincs információnk róla, hogy szorosabb kapcsolatokat ápolt volna az elhunyt a szomszédokkal, akkor a lépcsőházban elegendő egy gyászjelentés kifüggesztése. Ebben szokás az eltávozott nevét, korát, halálának időpontját, ha volt akkor a hosszú betegségét megemlíteni, illetve a temetés és ha lesz, akkor a mise idejét és helyét megírni. Ezeken kívül természetesen a legfeljebb egy szál virággal leróható kegyeletet és a részvétnyilvánítás mellőzését is lehet kérni, amennyiben a családnak ez a kívánsága.
A társasházban kifüggesztett gyászjelentés abban térhet el a hagyományos gyászjelentéstől, hogy amennyiben a hozzátartozók szeretnék beleírhatják, hogy melyik lakásban lakott az elhunyt. Sajnos hallottunk már olyan esetről, hogy a rokonok azért mellőzték a szomszédok értesítését, mert attól tartottak, hogy az így üresen maradt lakást esetleg rossz szándékú emberek kihasználnák és megpróbálnának betörni.
Amennyiben a rokonok ettől tartanának, akkor több módon is védekezhetnek ellene anélkül, hogy a szomszédok értesítését teljes mértékben mellőznék. Az egyik, hogy nem írják ki a lakás pontos adatait a gyászjelentésben, illetve, hogy nem teljes nevén (ahogy a bejárati ajtóra is ki van írva) tüntetik fel a gyászjelentésben az elhunytat pl. Minta Jánosné, hanem csupán annyit, hogy "szeretett Gizi nénink". Ha ezek nem szimpatikusak még mindig dönthet úgy a család, hogy bár értesítik a lakókat, de csak a haláleset bekövetkezését követő néhány hét múlva, mire a lakás további sorsa rendeződni látszik.
A szomszédok részéről ha haláleset történik a társasházban, illendő megjelenni a temetésen és leróni a kegyeletet egy szál virággal és a jelenlétükkel. Ha a társasházi lakók összefognak és egy közös koszorút csináltatnak az is szép gesztus. Ha az utóbbi mellett döntene a lakóközösség, akkor a koszorú intézését és a temetésre való eljuttatását nyugodtan bízzák a házban lakó legjobb barátra, de kérés esetén a közös képviselő is biztos eleget fog tenni ennek a szomorú kötelezettségnek.
Olyan esetről is hallottunk már, hogy a társasházban egy kijelölt lépcsőházi részen mécseseket gyújtottak és virágokat helyeztek el az elhunyt tiszteletére. Amennyiben a társasházi lakók emellett döntenének nagyon fontos, hogy inkább ledes mécseseket használjanak és fokozottan ügyeljenek a tűzvédelemre, nehogy még nagyobb tragédia történjen.
Sokak számára a fenti információk valószínűleg nyilvánvalóak, de a gyász miatt érzett fájdalom hatására előfordulhat, hogy erről a látszólag apróságnak tűnő teendőről, mint a szomszédok értesítése megfeledkezik a gyászoló család, vagy szerencsére még nincs tapasztalatuk és hirtelen nem tudják, mit hogyan kellene tenni.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!