Csupán egyetlen szoba áll rendelkezésedre, hogy berendezd álmaid otthonává, életed főhelyszínévé? Bár a korlátok eléggé szűkösek, mégis egy komplex lakás látszatát és funkcióját kell megoldani benne? Nem lehetetlen! Most következzenek azok az apró praktikák, amiket minden stúdiólakásban élőnek látnia kell!
Ahogy az ingatlanárak az egekbe törnek, úgy zsugorodnak a lakások és vele együtt a kifizetésre váró négyzetméterek is. Az új építésű lakások szobái egészen a minimumra csökkennek és eltűnnek a (fölösleges) falak is.
Külföldön remek példák akadnak az ilyenkor jelentkező berendezési a nehézségek kezelésére, de mielőtt rájuk térnénk tisztázzuk, hogy tulajdonképpen mi is az a stúdiólakás, ami a címben is elhangzott.
Mi is az a stúdiólakás?
Ez a fogalom sajnos némi zavarral próbálja megtalálni a helyét az ingatlanpiacon, hiszen gyakran a garzonlakással kifejezéssel felváltva használják, tévesen. A stúdiólakás bár a legtöbb esetben valóban kis méretű, nem ez adja a különlegességét hanem, hogy egylégterű, azaz nincs valódi fallal leválasztva az előszoba, a hálószoba, a konyha, az étkező (de külföldön időnként még a fürdőszoba sem) a lakás fő, vagyis inkább A szobájáról.
(A cikkben szereplő képek nagyobb méretben is megtekinthetők rájuk kattintás után!)
Igen ám, de hazai viszonylatban még erősen barátkoztunk kell a gondolattal, hogy hogyan is lehet ezeket a kis lakásokat ideálisan berendezni és lakhatóvá varázsolni.
Itthon szeretjük a funkciójában elkülönített lakás egységeket, de bizonyos négyzetméter alatt kihasználhatatlan és meglehetősen nyomasztó helyiségek keletkeznének, ha az egyébként is pici teret hagyományos falakkal tovább apróznánk, ráadásul ezek a falak sok esetben csak tovább lopnák a négyzetmétereket.
Helyiség elkülönítés tér elválasztással
Ideális helyiség kialakító elem lehet egy hamis fal. Hamis alatt azt értem, hogy nem tömör, nem plafontól a padlóig tart vagy egyáltalán nem is nevezhető falnak. Mutatom mire gondolok:
Félig vagy egészen átlátszó fal
Többféle megoldás is kínálkozik arra, hogy hogyan lehet egy falon mégiscsak átlátni, ami kedvezően hat a térérzetre, úgy, hogy közben mégis megkapjuk a különálló szoba hangulatát. Lehet csak a csípődig felérő, vagy üreges vagy esetleg üvegből készült is. Bármelyik megoldást választod a siker garantált!
Bútorból készült fal
Az a bútor, amit helyiség elválasztásra használunk duplán hasznos, hiszen a térelválasztó funkción kívül még a saját eredeti szerepét is képes betölteni. Legyen szó polcról, TV állványról, konyhapultról, ami egyúttal reggeliző szigetnek is megfelel...
Függönyös megoldás
Olcsó, könnyen lecserélhető és igazán helytakarékos megoldás a függöny. Az a klassz benne, hogy behúzás/összehúzás nélkül is lehatárolja a helyiségeket, elég ha a szélein lelóg egészen a padlóig.
Szinteltolással
Nagyon látványos és egyértelmű térleválasztási praktika a lakáson belüli szinteltolás. Néhány alacsony lépcsőfoktól kezdve egészen drasztikus méreteket is ölthet, attól függően, hogy mi a lakó szántéka az így keletkezett hellyel (tárolásra kiváló) illetve, hogy a belmagasság mit enged meg. Például a nappali részt kiemelhetjük vagy pont, hogy lesüllyeszthetjük.
Burkolat váltással
Ha a fentiek közül egyik sem volt szimpatikus, akkor még mindig van egy további lehetőség, a burkolat váltás. A képzeletbeli falakon belüli, apróbb helyiségeket különböző színű és/vagy anyagú burkolattal kell ellátni.
Az esetek túlnyomó többségében a padlón elegendő, de ha te erőteljesebb leválasztást szeretnél, akkor a falakon, sőt a mennyezeten is készíthetsz hasonló logika mentén kivitelezett elkülönítést.
Ahogy a fentiek is bizonyítják az egy légterű otthonok felosztására is vannak tetszetős megoldások anélkül, hogy csorbulna az lakás alapvető tulajdonsága. Ha ilyen lakásban laksz (vagy laknál) te élnél a térelválasztás trükkjeivel vagy pont az tetszik ebben a fajta lakásban, hogy belátni az egészet?
A képek az alábbi oldalakról származnak: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!