A közösségi média egy szegletében (egész biztos, de vélhetően nem lokális a jelenség) minden évben ugyan az a vita parázslik fel az év ezen szakaszában. A vita központi témája pedig nem más, mint a távfűtés elindításának időpontja.
A forgatókönyv mindig ugyanaz (lehet. ki is osztották a csoporttagoknak a szövegkönyvet, mert kínosan hasonló - szereplőktől függetlenül - minden évben). Úgy kezdődik, hogy valaki megkérdezni, hogy miért nem meleg a radiátor, miért nem fűtenek a panellakásokban. És ennyi bőven elég ahhoz, hogy napokig tartó, már-már vérre menő virtuális háború robbanjon ki. Két nagy tábor van, az egyik sarokban a kisgyerekes főként anyukák, és extrém fázósok, a másikban a spórolósabb nyugdíjasok és meleget kevésbé kedvelő felnőttek vannak. (Most tekintsünk el a popcornt ropogtató „mi bezzeg családi házban a magunk ura vagyunk” külső drukkerektől.)
Mindenki a saját értékítélete szerint próbálja meggyőzni a másik oldal képviselőit, hogy márpedig csak és kizárólag neki van igaza. Mert a pici baba megfázik, fürdésnél kell a jó meleg, másrészről nincs elég pénz és inkább ennénk, mint fűtenénk (mondja a hangos ellentábor).
A történetben az a leginkább szomorú, hogy gyakran nyomdafestéket nem tűrő, személyeskedő hozzászólások születnek, és a fűtéspártiak és a fűtést ellenzők is ugyanazt követelik a másiktól: megértést, mert az ő helyzete….(Persze egyiknek sem jut eszébe a saját érveinek hangoztatása közben, hogy meghallgassa a másik felet.)
A vita meddő. Nem fogják tudni a közösségi média felületén eldönteni és megoldani a távfűtés elindításának kérdését, pusztán a napi stressz elszabadulása és másokon kitombolása az egyetlen, ami valójában történik ilyenkor, amitől mindenki csak még rosszabb hangulatba és lelkiállapotba kerül a végén.
Azt hihetnénk, hogy a vita nem érinti az egyedi mérőórákkal rendelkező társasházak lakóit, de (jó tudni!) ott is a teljes fűtésszámla csak x %-át (társasházanként eltérő) fizeti mindenki a saját fogyasztása szerint, így a kérdés őket is izgalomban tartja.
Akkor ki és hogyan dönt a kérdésben?
Hogy kinek van igaza? Azt szerencsére nem a mi tisztünk eldönteni és igazságot se nekünk kell szolgáltatni (vannak apró örömök az életben). A naptári időponttól ÉS a kinti hőmérséklettől függően meg van határozva egy-egy érték, amikor a szolgáltató elindítja a távfűtést. Ez az érték soha nem lesz jó mindenkinek, ebbe érdemes beletörődni. Amikor ezek a számokat meghatározták, igyekeztek megtalálni azt a kombinációt, ami a lehető legtöbb embernek elfogadható.
Akkor nincs mit tenni... lesz, amikor lesz fűtés?
Jó tudni, hogy kérhető egy-egy társasház fűtésének korábbi indítása külön is a szolgáltatótól, amennyiben a lakók között egyetértés van. Mert elképzelhető ilyen eset, de azért az esetek túlnyomó többségében még egy társasházon belül is problémás közös nevezőre jutni.
Idén már túl vagyunk a fenti vitán (nem mellesleg az ország egyes területin már megy is a fűtés). Mi lenne, ha jövőre megpróbálnánk kihagyni ezt a plusz stresszforrást, mert azon kívül, hogy másokat megbántunk, értelmetlen helyen vitázunk és magunkat idegesítjük, valójában semmi nem történik egyik évben sem. Bízzuk a szakemberekre, hogy végezzék a dolgukat, mert bárhogy szidjuk is őket, se nem süketek, se nem munkakerülők, be fogják kapcsolni a távfűtést és melegedni fog a radiátor, amikor eljön az ideje.
Kíváncsiak vagyunk, hogy az olvasóink körében, hogy oszlanak meg a vélemények a kérdésben, így kérjük, szavazz az alábbi kérdésben.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!