Te is kerültél már nem kutyásként összetűzésbe egy-egy kutyás vagy épp kutyásként egy-egy nem kutyás embertársaddal? Gyakran látni, hogy egymást acsarkodva támadja a két fél, holott csak egy kis odafigyelés és megértés kellene ahhoz, hogy az acsarkodás a kutyáké maradhasson. Bármelyik táborba is tartozol, maradj velem 4 perc erejéig (ennyi a cikk olvasási ideje), és mondd el őszintén te is a véleményedet!
Nulladik pontként fontos megjegyezni, hogy nem a kutya tehet róla, hogy hogyan viselkedik, vagy mit tesz, hiszen ez bizony a gazdi nevelésén múlik.
Jó gazdinak hiszed magad?
Attól, hogy van kutyád, még nem leszel egyből igazi kutyás, és főleg nem leszel feltétlen jó gazdi. Ahhoz, hogy kutyatartóként elérd a gazdi címet, törődnöd kell kedvenceddel, gondoskodnod kell a testi-lelki szükségleteiről és főleg: nevelned kell őt! Sokkal egyszerűbb egyből a helyes viselkedésre tanítani kedvencedet, ahelyett, hogy később vesződnél a rossz szokások korrigálásával. Így nemcsak nektek, de környezeteteknek is sokkal boldogabb lesz az élete.
Tudom, ez blabla és persze, hogy te mindent megteszel! Lehet, hogy így van és valószínűleg akkor a következő pontok is egyértelműek számodra, de az ismétlés a tudás medvéje, úgyhogy fusd át és kedved szerint egészítsd ki! Köszi!
Hogyan közlekedjünk kutyával a lépcsőházban?
A lépcsőházban mindig csak pórázon vagy hámon vezesd kedvencedet (vagy persze ölben is cipelheted), függetlenül attól, hogy mennyire jól nevelt. Egyrészt ez így kötelező, másrész nem tudhatod, mit vált ki a kutyádból egy nem várt esemény (pl. gyereksikítás, szemét az ajtó elé rakva, postás érkezése, egy patkány eliszkolása a pincék irányába, stb.). Ha lépcsőznötök kell, akkor még flexi pórázon se engedd túl messzire magad elé a kutyát, mindenképp könnyedén érd el a kutyát, ha szükség lenne rá!
Próbáljatok meg normál hangerővel közlekedni. Itt nem arra gondolok, hogy a szőnyeg alatt kússzatok le a negyedikről egy pisszenés nélkül, de ha a kutya ugat, akkor bizony rá kell szólni. Ha véletlenül eltörne valami a kutyusod miatt, akkor ugyanaz a teendő, mintha te okoztad volna a kárt. Keresd meg a tulajdonosát és kérj elnézést, ajánld fel a pótlását vagy a kifizetését a sérült dolognak!
A lépcsőház nem a kutyák játszótere, kennelje
A lépcsőház nem arra való, hogy kedvenceddel ott labdázzatok, vagy frizbizzetek. Tudom, nehéz kibírni a kutyafuttatóig, de muszáj! Ott majd mehet a játék! Te sem örülnél, ha Petike a te ajtód előtt járatná be a dömperét mindennap, ugye?
A kutyáknak árulnak szobába való és kültéri kenneleket is, amik igazából egy ráccsal elkülönített ketrecet/területet jelentenek (kutyajáróka :)). Igen, valóban nagyon hasonlít a lépcsőház folyosóján a rácsos ajtó erre, de nem szabad a kutyát oda kizárni, még rövid időre sem. Most képzeld el, te mit éreznél, ha a szomszéd meg az óriáskígyóját tenné ki oda.
Hogyan liftezzünk kutyával?
A kutyák számára a lift elsőre ijesztő lehet. Te ismered a kutyádat, ha fél tőle vagy rosszul érzi magát, akkor ne próbáld meg csak azért is berángatni a felvonóba. Szép lassan, fokozatosan a jó magatartást jutalmazva szoktasd hozzá, hogy számára is olyan természetes legyen vele utazni, mint neked. A liftbe mindig pórázon (vagy ölbe) vidd be a kutyusodat. Ez azért is fontos, hogy mások bátran be merjenek szállni mellétek, de azért is hasznos, mert nem tudhatod, mi vár rátok, ha kinyílik valahol a liftajtó.
Ha valaki van a liftben, akkor mielőtt beszálltok, kérdezd meg hogy szabad-e, mert sokan félnek a kutyáktól, úgyhogy ilyenkor inkább várjátok meg a következő kört. Ha másokkal együtt utaztok, ne engedd meg a kutyának, hogy a többi utast megnyalja vagy felugráljon rá (hacsak a kutyabarát szomszéd nem akarja), mások bevásárolószatyrába pedig ne engedd beleszagolni!
A többi lakónak nagyobb biztonság érzetet ad, ha a kutya és a másik ember közé állsz. Nem nagy fáradtság és sok vitás esetet meg lehet úszni vele, szóval bátran ajánlom. Kiszálláskor igyekezzetek szép lassan kilépni a liftből, nem pedig mindenkin átgázolva kicsörtetni a bejárati ajtó felé! :P
Találkozás egy másik kutyával a házban
Ha egy másik kutyus is pont akkor tér vissza sétából, amikor ti kiléptek az ajtótokon, akkor sincs tragédia. Amennyiben mindkét gazdi megengedi, összeszagolhatnak a blökik, de a heves játéknak és féktelen örömnek a szabadban van a helye, nem a folyosón! Ha a kutyusaitok nem kedvelik egymást, akkor valamelyikőtök álljon félre és engedje el a másikat az egyik lépcsőfordulóban.
A kutyaszőr mások számára (is) zavaró
Ha a te kutyád a bundahullatók népes fajtáiba tartozik, akkor különösen fordíts nagy gondot a szőr eltakarítására. A kutya nem tehet róla, hogy tavaszi vagy éppen őszi vedlés van, de nem kell rátenni egy lapáttal azzal, hogy a lépcsőházban keféled ki a bundáját, majd angolosan elsétálsz a blökivel együtt. Ha nagyon kutyaszőrös a lépcsőház (részben a te kedvencedtől is), akkor azért söpörj fel időnként, akkor is, ha egyébként van erre a feladatra egy megbízott takarítóhölgy is. Ez csak egyszerűen jófejség! ;)
A balesetek elkerülése és azonnali feltakarítása
Előfordul, hogy négylábú társad még kölyök és nem bírja visszatartani a kisebb-nagyobb dolgát a füves részig, főleg, ha a lift is elromlik, hiszen Murphy törvényei ilyenkor működnek csak igazán. De neked igyekezned kell ezeket megelőzni, és ha már megtörtént a baleset, akkor azt minél hatékonyabban és gyorsabban feltakarítani. Ha kutyusod beteg vagy idős és ezért nehezebben birkózik meg a szobatisztasággal, az egy egészen más tészta, de feltakarítani akkor is neked kell!
Emlékszem, mikor a mi blökink volt kölyök és nem bírta ki, és hát bizony becsurgatott a liftbe... rohantam vissza a lakásba valamiért, amivel ki tudom támasztani a liftet, amíg összerakom a felmosófelszerelést, persze pont akkor hívták el, amikor könyékig a táskámban kerestem a lakáskulcsom. Hát, nem örült az alattunk lakó Gizi néni, de aztán mosolyogva megbeszéltük, hogy bizony ez előfordul, még nagyon picurka a kutya és már hozom is a felmosót. Kölyökkorban érdemes a bejárati ajtó környékén tartani egy takarítószettet, az ehhez hasonló balesetek miatt.
Bizony a nem kutyás lakóknak is illik néhány szabályt betartani a kutyákkal és gazdáikkal kapcsolatban, a harmonikus együttélés érdekében. Vigyázzon mindenki a másikra, és akkor nagy baj nem történhet!
Kutyátlanok általános viselkedési szabályai, ha kutya van a láthatáron
A kutyáért a gazdája felel. Ha neked nem tetszik a kutya magatartása, akkor szólj a gazdájának és beszéljétek meg szép higgadtan, hogy mi a gond. A kutyát te ne próbáld meg nevelni, azért se, mert nem tudhatod, hogy erre, hogy reagál.
A kutyát soha nem szabad hergelni és piszkálni, a saját testi épséged érdekében sem. Nem vicces, hiába tűnhet annak, amikor az unoka hangosan röhögve az új vízipisztollyal lelövi a kutyát. Lehet, hogy kedveskedni akart csak a melegben a kutyusnak, de ilyet engedély nélkül - lépcsőházban azzal sem - nem csinálunk!
Kutya mellett nem szabad hadonászni és kiabálni, visítozni! A kis medvebocsok is megijedhetnek az ilyen magatartástól, ne higgyük, hogy a kutyánál ez másképp van! Utóbbit jobb esetben egyébként sem csináljuk, mert a többi lakót is zavarhatja. Ugye-ugye?
A kutyát soha nem simogatjuk, paskolgatjuk és ölelgetjük a gazdi előzetes engedélye nélkül. És a gazdit sem simogatjuk csak úgy! Ahogy az emberek, úgy a kutyák is mások, másképp reagálnak egy-egy helyzetre, nem tudhatod, hogy egy ilyen gesztusra mit lép a veled szemben álló eb. A gyerekeknek is meg kell magyarázni, hogy ilyet nem szabad csinálni, csak ha megengedte a kutya gazdája. Magyarázzuk meg, hogy ők sem örülnének neki, ha egy idegen egyszer csak elkapná őket és a levegőbe dobálná őket, mert neki ehhez volt kedve! Na jó, de lehet, hogy de! Akkor keress jobb érvet! :D
Kutya a liftben
Ha kinyílik a liftajtó és meglátsz a liftben egy kutyát és a gazdáját, nem kell megijedni. Ha a kutya nincs pórázon/hámon, nyugodtan kérd meg őket, hogy ezt pótolják, és szállj be bátran!
Ha te nem szívesen utazol kutyákkal egy liftben, és a liftben már egy kutya utazik a gazdájával, akkor várd meg, amíg a lift visszajön érted. Ha viszont te vagy a liftben és ők lépnének be (és elfelejtették megkérdezni, hogy csatlakozhatnak-e), akkor illedelmesen megkérheted őket, hogy várják meg a következőt, mert te félsz a kutyától.
Tanulságos eset mindkét fél számára
Egyszer szemtanúja voltam egy ijesztő jelenetnek egy zöld területen, ami lépcsőházban is megtörténhetett volna. Három kisgyerek sikongatva megrohamozott egy pórázon lévő kutyát, anélkül, hogy megkérdezték volna a gazdáját. Az édesanyjuk hátulról, csendben, mosolyogva nézte a jelenetet, amíg a kutya gazdája határozottan be nem toppantott a kutya és a gyerekek közé egy hangos „Állj!” kiáltással. Amikor a gyerekek lefagytak a kutya gazdája elmagyarázta nekik, hogy ez nagyon veszélyes, ilyet nem szabad csinálni, mert a kutya hiába van pórázon, ha ők direkt lerohanják. Tudod, miért?
Elmondta, hogy ez a kutya ezt a magatartást nem viseli el, mert ismeretlen előéletes, mentett kutyus és figyelmeztetően odakaphat. A gyerekek azzal védekeztek, hogy „anya megengedte”, amin meg én döbbentem le.
A kutya gazdája szerencsére felelősségteljesen járt el és lélekjelenlétből is ötösre vizsgázott nálam (főleg hogy utána milyen szépen beszélt a gyerekkel). Bár legörbült a gyerekek mosolya, sérülés nem lett az esetből. Szerencsére!
Szüntessük meg a szakadékot a kutyások és kutya nélküliek között, alkalmazkodással és illedelmes kommunikációval! Egy jól nevelt kutyával könnyű egy társasházban élni, de senki sem úgy születik, hogy tud mindent, ez a kutyákra is igaz! Legyünk türelmesek és megértők egymással, ha van kutyánk, ha nincs!
Ha pedig nálatok pont közösképviselet-váltás van, akkor hadd ajánljam, khm, MAGAM. Itt tesztelheted a saját képviseleted, hogy mennyire jók, itt pedig olvashatsz rólunk. Küldj egy mailt, hogy szívesen látnál magatoknál, a többi már az én dolgom! ;)