Új lakásba költözni mindig izgalmas, de sok mindenre kell odafigyelni. Egyik ilyen tényező a szomszédok, mert a velük való viszony nagy mértékben meghatározhatja, hogy hogyan fogod érezni magad hosszútávon az új helyen. Most segítünk a kezdeti lépésekben, hogy később már simán menjenek köztetek a dolgok.
Mindenkinek eljön az életében az a pillanat, amikor új helyre költözik, valakinek többször, valakinek kevesebbszer, de elérkezik. Ha lakás választás előtt megkérdezted a környezetedben élő, lakásvásárlásban tapasztalt "vén rókákat", hogy mik a jó otthon ismérvei tuti, hogy az első öt pontban megemlítették a jó szomszédságot is. Sajnos az ember nem tudja megválogatni a szomszédait, de a "kapott anyagból" megtehetsz minden, hogy a legjobbat hozd ki. Mint tudod az első benyomás sokat számít, így most ezt fogjuk egy kicsit boncolgatni.
Régen az emberek sokkal közvetlenebbek voltak a szomszédaikkal, és sokak számára alapvető volt, hogy mit is illik (vagy kell) csinálni, ha valaki beköltözik egy társasházba. Mára azonban nem árt feleleveníteni és kicsit átbeszélni a teendőket, nehogy rögtön negatív benyomással indíts a szomszédoknál, mert annak keserű böjtje lehet hosszú éveken át, ha olyan szomszédokat sikerült kifognod. Szóval törekedj a jó startolásra!
Mikor ismerkedjünk össze a szomszédokkal?
Vegyük fel onnantól a történet fonalát, hogy az adott társasházi lakás megvásárlása már biztossá vált, elindult a hivatalos folyamat is. Ha véletlenül összefutsz a folyosón az emeleten élőkkel, mielőtt beköltöztél volna, akkor illik bemutatkozni.
Ha erre nem kerülne sor, akkor közvetlen a költözés után, akár már aznap késő délután vagy másnap szert keríthetsz erre a gyors kötelezettségre.
A bemutatkozás folyamata
Amikor elérkezettnek látod az időt (és szuper lenne ha ez nem hajnali kettőre esne ;) ) akkor állj a kiszemelt szomszéd ajtaja elé és csöngess vagy kopogj be. Ha többedmagaddal fogsz az adott lakásban élni, akkor mindenképp együtt menjetek át beköszönni. Ez alól a pici gyerekek természetesen kivételt képezhetnek, ha van aki vigyázzon rájuk addig.
Kedves gesztus, de nem kötelező hogy vigyél egy üveg bort vagy egy doboz desszertet magaddal.
Ha szimpatikusnak találod a szomszédodat és szívesen megismernéd jobban is, akkor ajánld fel, hogy szívesen látod a lakásodban, ha már túl vagy a berendezkedésen, de ebben az esetben ismételd meg a meghívást, amikor már ideálisnak találod a kecód állapotát. Természetesen ez már rajtad múlik, nincs olyan társadalmi elvárás, ami erre kényszerítene téged.
Mire érdemes pontosan kitérni egy ilyen beköszönős beszélgetés során?
Egyszerűen köszönsz és röviden elmeséled, hogy te leszel az új szomszéd és hamarosan be is költözöl, és bemutatkozol. Érdemes a jó benyomás kedvéért előre elnézést kérni az esetleges költözködéssel és felújítással járó kellemetlenségekért és biztosítani az újdonsült szomszédodat arról, hogy mindent meg fogsz tenni ezek minimalizálásáért. Ha fontosnak érzed megemlítheted, hogy egyedül vagy a család mely tagjaival fogsz itt élni, amennyiben valamiért a többiek nem tudtak veled tartani.
Ragadd meg az alkalmat és ha eddig nem tudtál róla, akkor érdeklődj, hogy a lépcsőház takarítást (magától értetődően a költözési piszok a te dolgod) fizetett takarónő látja el vagy a lakók felosztották egymás között! Utóbbi esetben kérdezz rá, hogy te legközelebb mikor kerülsz sorra és milyen gyakran!
Nem nagy ördöngösség az egész, de hidd el, ha ezt így megléped szép nagy piros ponttal fogsz indítani a szemükben és máris elnézőbbek lesznek veled a továbbiakban.
Melyik szomszédnak illik bemutatkozni az elején?
A közvetlen szomszédoknak mindenképpen. Ha csak néhány lakás van az adott emeleten a társasházban, akkor mindegyikőjükhöz jó ha átcsöngetsz egyesével.
A ház többi lakójával ráérsz akkor megismerkedni, ha összefuttok a postaládáknál vagy a liftben. Ilyenkor ha közvetlen és könnyen barátkozó személyiség vagy nekik is bemutatkozhatsz, ha a visszahúzódóbb típushoz tartozol, akkor elég udvariasan köszönni és esetleg néhány általános mondatot elejteni.
Függetlenül attól, hogy saját lakásba vagy albérletbe költöztél a fenti íratlan szabályokat illik betartani. Természetesen ha csak egy hétre költöznél a tesód otthonába, hogy ellásd a kutyáját és locsold a növényeit, amíg nyaral az más tészta, és akkor nem kell átcsöngetni (bár véletlenül összefutáskor akkor is bemutatkozhatsz).
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!