Vajon a 4 vagy a 10 emeletes társasház az ideálisabb? Melyik a szerencsésebb választás?
A címben is szereplő kérdés gyakran felmerül a hétköznapi életben. Ha valaki társasházi lakást keres szinte az elsők között merül fel benne az a kérdés, hogy 4 emeletes vagy inkább 10 emeletes házban keresgéljen. Sokakat foglalkoztató téma még sincs túl sok érdemi információ róla, de mi most megpróbáljuk feltárni a témát. Vajon van egyértelmű válasz a kérdésre?
Sajnos azt kell mondanom, hogy nincs. Hiszen ha lenne, akkor az egyik típust valószínűleg alig laknák és kimutatható lenne a lakók cserélődési fölénye valamelyik esetben. Ez azonban nem azt jelenti, hogy számodra (vagy a lakást kereső ismerősöd számára) nem szerencsésebb az egyik fajta panel mint a másik. Most felsorakoztatjuk a különbségeket a két társasházi forma között, hogy könnyűszerrel eldönthesd, hogy hozzád melyik illik jobban.
Először a kisebbik testvér háza táján fogunk vizsgálódni azaz a négy emeletes paneltömbök jönnek.
Milyen tulajdonságok jellemzik a 4 emeletes házakat?
Kezdjük az alapvetővel, a négy emeletes társasház kisebb. Mondtam, hogy nyilvánvaló lesz, de lássuk mi is következik ebből. A kevesebb lakás, kevesebb lakót is eredményez, így jó eséllyel összetartóbb a lakóközösség és jobban is ismerik egymást a szomszédok, családiasabb egy fokkal a hangulat, amit talán csak azok vesznek észre, akik a nagy testvérből költöznek át. Egyesek az "ismerjük és figyeljük egymást" állapotot rendkívül feszélyezőnek és kellemetlennek tartják míg mások élvezik, ha nem teljes az elidegenedés a házon belül élők között.
Négy emeletes társasházban lehet találkozni azzal a jelenséggel, hogy a társasház bizonyos lakói az ismeretlen vendégeket megállítják, hogy kihez jöttek. Ez nagyon ritkán fordul elő egy pl. 40 lakásos ház esetén. Ha pozitívan szeretném megközelíteni, akkor így a ház biztonságosabbá válik, ha negatívan, akkor egy roppant bosszantó kíváncsiskodásról van szó.
A társasház felújításainak egy jó része nagyobb terhet ró az egyes háztartások pénztárcáira, mint a 10 emeletesek esetében. Gondolj csak bele pl. a bejárati ajtók cseréje akkor is ugyan annyiba kerül ha 12 lakásról van szó vagy ha 50 lakás érintett a kifizetésében.
Bár a panellakásokat vettem alapul ebben a cikkben, annyi kikacsintást hadd tegyek a 4 emeletes társasházi lakásokkal kapcsolatban, hogy ebben a méretben számos új építésű otthon közül is válogathatsz, míg frissen átadott 10 emeletesről hazánkban nem igazán hallani.
És ha már szóba kerültek folytassuk is a tulajdonságok kilistázását a 10 emeletes ingatlanokkal.
Mi a helyzet a 10 emeletes társasházakkal?
A rengeteg lakásból álló épület esetén szinte biztosan lehet számolni azzal a hátránnyal, hogy minden évszakban legalább egy felújítás lesz a házban az ezzel járó zajjal, kosszal és kellemetlenségekkel, gyakorlatilag szüntelen az ingatlanok karbantartása.
Korunk egyik legnagyobb problémája a panellakásokkal a parkolás. Bizony, amikor ezeket a házakat építették még alig néhány autóval számoltak a mai világban azonban a háztartásonként két autó sem ritka, újabb parkolók építésére azonban se hely, se pénz nem áll rendelkezésre. Ebből következik, hogy folyamatos a házak közelében a túlterheltség a parkolókat illetően és akár minden délután idegőrlő szabad hely vadászatba tud torkolni, az amúgy fél perces leparkolás. A négyemeletesek környéke sem kivétel, de a 10 emeletesek szomszédságában csúcsosodik ki igazán ez a gond.
A nem csekély lakóközösségen túlmenően a másik fő különbség az épület magassága. Minél magasabban van a lakás, annál kevésbbé száll fel (és be az ablakon) az autók kipuffogó szennyeződése,az utca pora, a lárma (márpedig a házban élők fele magasan lakik). A tisztább levegő jó hír a felsőbb emeleten lakóknak.
A lakosság egy jelentős része azonban gyengébb-erősebb tériszonnyal küzd. Vannak akik nem mernek kimenni az erkélyre a 4. emelet fölött, mert rosszul lesznek már attól is, ha szél megborzolja a hajukat, hát még lenézni a járdára...Azok akik nem szenvednek ettől a problémától ellenben élvezhetik a kilátást és érdeklődve figyelhetik az utcán rohangáló embereket, mint egy szórakoztató hangyafarmot, ami néhány perces lazításnak, kikapcsolódásnak is megteszi.
A négy emeletet meghaladó épületek 99%-ban (hallottunk már kivételekről) lifttel vannak felszerelve, ami bármelyik emeleten is laksz egy költözésnél, nagyobb bevásárlásnál vagy a babakocsi szállításánál bizony kapóra tud jönni. Ez a mindennapi kényelem azonban bosszúságra okot adó kockázattal is jár azzal, hogy áramszünet vagy meghibásodás esetén bizony lépcsők százait kell megmászni egy fáradt nap után is.
A fentiekből egyértelműen kitűnik, hogy mind a 4 emeletes mind pedig a 10 emeletes társasházaknak megvannak a maguk tulajdonságai, de több esetben is inkább tőlünk függ, hogy ezeket mi előnynek vagy épp hátránynak éljük meg.
A mi tanácsunk az, hogy mielőtt lakást vennél tarts egy kis önismeretet és válaszd azt a típust, amelyiket közelebb érezed magadhoz a saját értékítéleted szerint illetve, hogy a lakás egyéb paramétereit is vedd számításba pl. hol van a városon belül, melyik emelten van eladó/kiadó lakás, milyen a társasház anyagi és felújítási helyzete stb.
Mint mindig most is kíváncsian várjuk a te véleményedet is a témában, írd meg nekünk kommentben az észrevételeidet és tapasztalataidat vagy gyere át csevegni a facebook oldalunkra.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!