Vajon milyen veszélyekkel kell számolni, ha új építésű lakás vásárlás kerül a terítékre, mert az biztos, hogy nem csak móka és kacagás a célig vezető út!
Az új építésű társasházak nem véletlenül népszerűek, hiszen számos előnnyel rendelkeznek, amik megkülönböztetik őket a többi ingatlanpiacon kapható alternatív otthonól. Azonban sajnos nem fenékig tejfel ez a lakhatási forma sem, lássuk mikre érdemes készülni, ha valakit vonz az új építésű társasházi lakások világa.
Végeláthatatlan utánajárás
Soha senki nem állította, hogy lakást venni egyszerű, de az új építésű társasházi lakások esetében, ha valaki tényleg mindenre szeretne felkészülni bizony könnyen maga alá temetheti a sok elintéznivaló és a megannyi dokumentáció. Itt érdemes olyan tényezőkre is odafigyelni, amik csak részben merülnek fel egy panel vagy családiház esetében.
A képlet bár csábítóan letisztultnak tűnik, hiszen csak alá kell firkantani a szerződést és átadni a kért összeget, és már ölbe tett kézzel várhatjuk is, hogy kinőjön a földből álmaink otthona, amit birtokba vehetünk. Csak sajnos a valóság az, hogy az orrunk alá dugott papír minden egyes mondatát külön mérlegelni kell és még jobb, ha egy általunk fogadott ügyvéd is ránéz (nemcsak aki fogalmazta a sablont a mások oldalról), nehogy nagyon kellemetlen meglepetés érjen minket, amikor a kulcsokért tartanánk a kezünket.
Csak, hogy feldobjak néhány labdát, amit le kell játszani a befektetés előtt: van-e jogerős építési engedély, a kivitelezővel minden rendben van-e, milyen az alapító okirat, előszerződés vs. végleges szerződés amit elénk tettek, foglaló vagy előleg szerepel-e a papírokon, mikor és milyen feltételekkel lehet birtokba venni az ingatlant, mikor lesz hivatalosan is a mi tulajdonunk a lakás (nem pedig osztatlan közöstulajdon a többi lakóval az egész épület), mi történik ha késik a kivitelezés, mennyi pénzt és mikor kell átadni, tényleg az utolsó villanykapcsolóig tisztázott a lakás milyensége stb. stb.
Lesz lakás és ha igen milyen?
Kicsit már a korábbi példákon keresztül kóstolgattuk ezt a témát, de megérdemel egy külön bekezdést. Ha a papírok a vevő érdekeinek is megfelelnek, akkor még mindig érdemes néhány dolognak utána járni. A fogadott ügyvéden kívül egy műszaki ellenőr, víz;-gáz valamint fűtésszerelő és egy értékbecslő szakavatott szeme és tudása is hasznosnak bizonyulhat.
Nyilvánvalóan messzemenőkig nem minden új építésű társasháznál akadnak építési és átadási gondok, de biztos a kedves olvasó is tud mondani legalább egy elhíresült hazai példát a "problémás" fajtából.
Az emberek különböző területen tehetségesek vagy épp gyengén teljesítők, míg valaki nem érti a matek szépségét, más a kémiát magasztalja, a harmadik pedig nem tud (megfelelően) tervrajzot olvasni. Azért tettem zárójelbe a megfelelően szót, mert bár több-kevesebb magyarázat után szinte mindenki "látja a lakást a papír mögött" mégis előfordul, hogy nem tudja elképzelni, hogy az mit is jelent a valóságban. Hiába van odaírva, hogy 1 méter magasan lesz az ablakkönyöklője a nappaliban vagy 3,6 méter széles lesz a konyha, egyszerűen nem tudja berendezni és bejárni fejben az ingatlant. Nagyon zavaró lehet, ha a végén kiderül, hogy mégsem fér el a család az étkezőben, vagy a fürdő túl kicsi a wc meg túl nagy lett a lakók igényeihez.
Itt nem lehet körbejárni, megtapogatni, lemérni a dolgokat mint egy már készen lévő lakásnál, így ha te is fejjel lefelé szoktad fogni a tervrajzokat, akkor mérlegeld, hogy jó választás lehet-e számodra az új építésű otthon.
Van időd?
Sokan nem szentelnek kellő figyelmet az idő tényezőre, amikor az új építésű lakások kínálatát kezdik böngészni, pedig ez egy újabb kulcsfontosságú paraméter. A jelen adatok alapján most úgy tűnik, hogy 9 hónap múlva kész lesz a lakás kulcsrakészen, de... És itt jön a de szócska, mi van ha...Mi van ha csúszik az átadás?
Hol fogtok lakni addig is? Maradhattok a mostani helyeteken legyen az saját lakás vagy albérlet vagy újat kell keresni? Utóbbi pénz, idő, energia és plusz nyüg. Tudjátok fizetni a jelenlegi vagy a köztes lakásotokat vagy ki van centizve a költségvetésetek? Milyen nehézséggel fog járni az esetleges halasztott költözés?
Különösen fontosak ezek a kérdések, ha babával bővül a család vagy ha másik városba mennétek és meg kell oldani az ingázást vagy az albérletet. Ne vegyétek félvállról!
Zsákbamacska szomszédok
Bizonyos mértékben minden költözéskor lutri, hogy milyen szomszédai lesznek az embernek kivéve, ha jobbról-balról (az utca túloldaláról) a szűk család telkei közé tér haza az ember, de ez azért ritka kiváltság. Az új építésű társasházak esetében azonban arra sincs lehetőség, hogy egy üveg itókával és doboz bonbonnal átkopogjon a leendő tulaj és bemutatkozás keretében felmérje a szomszédokat. A jó szomszéd aranyat ér, a rossz pedig....nos hát azt mindenki sejti.
Hatalmas rizikófaktora ez az új építésű lakásoknak annak ellenére, hogy rendkívül fontos. Alig akad kivétel, ahol nincs legalább egy problémás személy a lépcsőházban, de nagyon nem mindegy, hogy ő a közvetlen hálószobafal szomszédunk vagy csak évente találkozunk vele a közgyűlésen és ott keseríti meg az életünket.
Az új építésű lakások kontra listáját még lehet bővíteni, de én most ezeket emeltem ki a sorból. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezeknek a típusú otthonoknak nincsenek pozitív oldalai, sőt 100% hogy akad éppen elég belőlük. Én csak arra kérek mindenkit, hogy mérlegelje a lehetőségeket, hogy a felelős döntése nyomán pont olyan álomotthona legyen, mint amilyet szeretett volna.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!