Mit szólnál, ha lenne saját parkolód a kocsid számára mégis rendre arra érnél haza, hogy nem tudsz beállni, rosszabb esetben kiállni se tudsz az autóddal? Egy társasház lakói napi szinten ezzel a problémával küzdenek és keresik a megoldást...
Nagyon bosszantó, amikor az ember a saját, megvásárolt parkolóhelyét nem tudja használni a társasházi lakása előtt mások miatt...
Egy panaszos hangvételű levél futott be hozzánk, amiben egy medve olvasó mesélt arról, hogy milyen problémával küzdenek a szomszédaival és keresik a megoldást. Mivel a levelezés köztünk végül elég hosszúra sikeredett, így ebben a cikkben most csak az összefoglalót írom majd meg.
Olvasónk, akit hívjunk most Csongornak (eredeti nevét és egyéb adatait személyiségi jogok védelme érdekében nem közöljük) arról mesélt, hogy egy új építésű társasházban lakik, ami előtt egy a lakók számra fenntartott parkoló is található. A parkoló területére a behajtónál is jól látható behajtani tilos tábla is kint van, azzal a szöveggel, hogy kivéve a társasház lakóinak. A parkolóhelyek mindegyikén kulccsal működő, felhajtható parkolásgátló fém szerkezetek vannak elhelyezve, amit a lakók egy része az évek alatt egyébként eltávolított, mert a szűk férőhelyek (és egyéb akadályok) miatt a kifordulásnál félő, hogy valaki ráhajt és kár keletkezik a kocsikban. Az L alakú parkoló mentén az elején két oldalon majd a sarok után egy oldalon vannak sorban saját tulajdonú parkolóhelyek, de csupán egyetlen autó fér el a parkolóhelyekhez vezető úton.
A probléma az elmondottak alapján ott kezdődik, hogy az utcában ahol a társasház található az utcán nincs lehetőség parkolni, mert úgy lett kialakítva, így az ezekhez a társasházakhoz (igen több ugyan ilyen típusú társasház van az utcában) tartozó parkolórészre kell behajtani, ha valaki kiszállna a kocsiból. (Persze a társasházi lakások nem mindegyikéhez lehetett parkolóhelyet venni kezdetben sem, meg legyünk őszinték manapság egy-egy családhoz nem feltétlen csak egy autó tartozik és akkor még a vendégek érkezéséről nem is beszéltünk.)
El is jutottunk a fő gondhoz, hogy aki a környékre vagy az adott társasházhoz érkezik behajt és mivel legkevésbé ott van útban (és oda kényelmes megállni is) a társasház bejárati ajtaja mellé parkol, ezzel gyakorlatilag lehetetlenné téve, hogy a mellette lévő parkolókból ki vagy be álljanak a tulajdonosok a kocsijukkal.
Akár vendég, családtag, étel-; vagy csomagfutár, szerelő, költöztető stb. mind behajt a tábla ellenére és ott hagyja az autót egyedül. Azonban az csak a töredéküknek jut eszébe, hogy hagyjon egy cetlit a saját ablaktörlője alatt, hogy ezen a telefonszámon elérsz, ha (helyesebben amikor) útban vagyok a kocsimmal. Időnként a sor csak nő, ahogy érkeznek a házhoz és a végén már tömött sorokban egymást is akadályozva halmozódnak az illetéktelenek kocsijai a rossz helyen, feszültséget, hangoskodást és dudálást generálva, amitől zeng az egész ház.
Csongortól úgy tudjuk, hogy a rendőrségtől eseti jelleggel már kértek a lakók intézkedést az ügyben, de ők nem tudtak segíteni.
Az alábbi szemléltető rajz sokat segített, hogy mi is el tudjuk képzelni a helyszínt, így nektek is megmutatom, mit kaptunk Csongortól.
A kérdés adja magát, mit lehet ilyenkor tenni?
Több lehetőség is kínálkozik a probléma megoldására, de mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai is.
Büntetés
A társasházi SZMSZ (szervezeti és működési szabályzat) módosításával a lakók szavazhatnak a kerékbilincselés/elvontatás lehetőségéről. Ezt természetesen jól látható táblán jelezni szükséges a parkolóban is, majd pedig le kell szerződni egy vállalkozással, aki technikailag megoldja, értesítés után, a kerékbilincselést/elszállítást. Ez esetben nagy a valószínűsége, hogy a társasháznak helyt kell állni a számláért, ha az ott parkoló nem fizeti ki a kerékbilincset. Ennek a megoldásnak a pontos jogi lehetőségeiről jogásszal egyeztetni szükséges.
További gondként felmerülhet, hogy ki, mikor és mennyi idő után értesítheti a vállalkozást a szolgáltatás szükségességéről, illetve mi történik akkor, ha közben az illetéktelen behajtó távozik az autójával még a vállalkozó kiérkezése előtt. Arról nem is beszélve, hogy a kerékbilincs a gyakorlatban konzerválja a problémát, ettől nem fog tudni hamarabb hozzáférni a saját parkolójához senki. A kerékbilincs lényegében, csak "nevelési célzattal" kerül ki, hogy legközelebb már tudja a környékre érkező, hogy ne próbálkozzon újra és űzzön sportot az ott parkolásból.
Megelőzés
Mint a legtöbb esetben itt is a megelőzés a szerencsésebb választás. A fenti képen jól látszik, hogy a behajtó elég keskeny, így alkalmas egy sorompó, elektromos kapu vagy távirányítós parkolóőr telepítésére. A parkolóval rendelkező lakók mindegyike kaphatna egy távirányítót, aminek a segítségével nyitni és csukni tudja az akadályt érkezéskor és távozáskor is. Ennek előnye, hogy elébe megy a problémának, ha a lakók nem felejtik el használni, gyakorlatilag lehetetlenné teszik az illetéktelen behajtást.
Hátránya, hogy nem olcsó (bár a korábbi megoldás sem feltétlen jobb anyagi választás) és szomorú, hogy erre is kell költeni. Ráadásul még egy plusz feladat hárul a hazaérkezőkre és a reggeli munkába rohanáskor is oda kell figyelni.
A társasházak körüli parkolás komoly probléma, nemcsak a fenti társasház esetében, hanem sajnos egyre több helyen. Ha nálatok is hasonló helyzet áll(t)fenn, kérlek írd meg nekünk, hogy nálatok hogyan sikerült rendezni, hogy Csongorék is nyugodtan aludhassanak éjszakánként és ne kelljen attól félniük, hogy másnap nem fognak tudni elindulni a munkahelyükre az autójukkal.
Ha pedig társasházi témában bármilyen kérdésed van, nézd meg, kik vagyunk, mik vagyunk (ehhez kattints ide) és keress bátran! Épp leváltanátok a közös képviselőt vagy kíváncsi vagy, mi hogyan csinálnánk, ha a te házadat is mi kezelnénk? Nézd meg, szerintünk hogyan lehet jól csinálni! Kattints és ismerkedj meg Házmestermedvével, munka közben!